Úprava životního stylu by měla předcházet léčbě neplodnosti
Fakt, že ženy, které trpí nadváhou nebo podváhou, mají problémy s reprodukcí, není žádným tajemstvím. U obézních žen se může objevit gestační diabetes, gestační hypertenze, nedonošenost plodu, nízká porodní hmotnost, někdy je nutno vést porod císařským řezem a mohou se objevit pooperační komplikace. Podvyživené ženy také riskují, že plod nedonosí, případně že novorozenec se narodí s nízkou porodní hmotností.
Životní styl ovlivňuje plodnost...
Proto je u žen, kterým se počít nedaří, velmi důležité poradenství zabývající se tělesnou hmotností a životním stylem. Vyhodnocen by měl být jídelníček pacientky, frekvence a intenzita, s jakou cvičí, škodlivé návyky a užívání léků nebo drog, které tělesnou hmotnost ovlivňují. Nejjednodušší cestou k rychlému posouzení tělesné hmotnosti je BMI.
U podvyživených žen s BMI nižším než 18,5 kg/m2 očekáváme poruchy příjmu potravy a hypertyreózu. U těchto pacientek je příčinou infertility většinou ovulační dysfunkce. K jejímu zlepšení obvykle stačí minimální váhový přírůstek (3–5 kg).
Problémy s nadváhou...
U žen trpících nadváhou s BMI vyšším než 25 kg/m2 je nutné vzít v úvahu některé poruchy endokrinních žláz, zejména hypotyreózu, Cushingův syndrom, syndrom polycystických ovarií. Také by mělo být pátráno po diabetu, poruchách lipidového metabolismu a hypertenzi. Tyto pacientky profitují z nízkokalorické diety, bohaté na nenasycené mastné kyseliny a potraviny s nízkým glykemickým indexem. Dobré výsledky přináší i pravidelné cvičení. U těchto žen se pravděpodobnost početí zvyšuje již při ztrátě 5 až 10 % tělesné hmotnosti.
U žen, které vstupují do programu asistované reprodukce, je tak tělesná hmotnost faktorem podstatně ovlivňujícím úspěšnost léčby.
Zdroj: Lifestyle Management Before Infertility Treatment, Peter Kovacs, MD Clinical Reproductive Endocrinologist, Research and Scientific Coordinator, The Kaali Institute-IVF Center, Budapest