Upozorněte své blízké na riziko osteoporózy
Osteoporóza postihuje nejčastěji ženy po menopauze, tedy v období přibližně po 45. až 50. roce věku. Týká se tedy především maminek a babiček. V uvedeném věku není bohužel výjimkou celá řada různých obtíží a stesků.
Bolesti zad jako varovný signál
Zbystřit bychom měli, pokud si maminka či babička začne stěžovat na bolesti zad. Osteoporóza často postihuje páteřní obratle, čímž dochází k jejich sesedání a tím poruše statiku páteře, navíc samotný porušený obratel obvykle bolí. V nejhorším případě dojde ke zlomenině obratle vzniklé stlačením prořídlé tkáně obratle tlakem zatížené okolní páteře.
Malý pád, velká zlomenina
Dalším, velmi varovným příznakem je zlomenina vzniklá po nevelkém násilí, jakým je třeba nekomplikovaný pád, například při obyčejném uklouznutí. Prořídlé kostní struktury nedokážou dostatečně odolat nárazu a bortí se v situaci, kterou by za normálních okolností bez problémů vydržely.
Kouření škodí kostem
Pokud je maminka nebo babička navíc silnou kuřačkou nebo v hojnější míře holduje popíjení alkoholických nápojů (i pivo je alkoholický nápoj!) a pokud se navíc málo hýbe (nesportuje, nechodí na procházky, nepracuje na zahrádce apod.), činí to diagnózu osteoporózy zase o něco pravděpodobnější.
Uvedené známky sice samy k diagnóze osteoporózy nestačí, ale pomáhají ji stanovit. Proto pokud pojmete podezření, že vaše maminka či jiná osoba ženského pohlaví může mít osteoporózu, zkuste ji přesvědčit, aby navštívila lékaře. Ten s pomocí buď denzitometrického vyšetření, nebo alespoň rentgenu určí, zda je onemocnění přítomno, či nikoli, a předepíše vhodnou léčbu. Ta může předejít jak dalšímu poškození kostí, tak komplikacím osteoporózy.
(zak)