UniHack nabídl řešení, jak překlenout koronavirovou krizi
Více než stovka fanoušků nových technologií se během prvního květnového víkendu utkala s nejpalčivějšími problémy koronavirovou krizí poznamenaných firem, měst i rezortů. Unikátní akce UniHack: Inovuj Česko proběhla kompletně digitálně – účastníci ani organizátoři během ní nemuseli vůbec opustit své domovy.
Technologie zázraky neumí, lidé s její pomocí ano
Hackovací maraton, zkráceně hackaton, není akce pro internetové zločince. Za hackera se v něm označuje ten, kdo je schopný díky své znalosti technologií, především programování, vytvářet nová funkční řešení, která mohou prospět nejen jemu, ale i celé společnosti.
Na hackatonu UniHack: Inovuj Česko pořádaném ve dnech 1.–3. května 2020 studenty Fakulty informačních technologií ČVUT spolu s řadou dalších partnerů a spolupracovníků se týmy hackerů utkaly s výzvami, které před nás postavila koronavirová krize. Mohly se opřít do problémů strádajících firem a podniků, měst potýkajících se s vysokou koncentrací lidí, přetíženého zdravotnictví nebo školství nuceného fungovat online.
Problémy jim představili a pomohli plně pochopit mentoři, experti na dané oblasti. Vlastní návrh řešení a jeho realizace pak už byly na samotných účastnících, na odevzdání přitom měli pouhé dva dny. Porota jejich nápady hodnotila z hlediska inovativnosti, skutečného potenciálu vyřešit stanovený problém, realizovatelnosti a udržitelnosti – tedy toho, zda je možné řešení uvést do života a zajistit jeho dlouhodobé fungování v reálném světě. Soutěžícím tak kromě technických dovedností nesměla být cizí ani schopnost průzkumu trhu nebo základního finančního plánování.
Zvítězila platforma pro inovativní učitele
Akci jednoznačně dominovalo téma školství, kterého se týkalo nejvíce odevzdaných projektů. Mezi nimi byl i celkový vítěz hackatonu – Tvůrčitelé, který vyvinul internetový portál pro sdílení podkladů a nástrojů mezi těmi učiteli, které vyučování z domova stimuluje k inovativním nápadům, a jejich kolegy, kterým právě taková inspirace při nové formě výuky zoufale schází.
Ale i oblast zdravotnictví měla svého vítěze! Projekt PotrebujuLekare.cz se zaměřil na přeplněnou kapacitu lékařských ordinací. S problémem neúnosně dlouhých čekacích dob na řadu specializovaných vyšetření jsme se potýkali už dříve, utlumení veškeré neakutní lékařské péče v době koronavirové epidemie však může po uvolnění opatření vést k zahlcenosti, jakou zdravotní systém dosud nezažil. Jejich portál by měl umožnit pacientovi vyhledat si lékaře nejen podle místa a specializace, ale právě i podle přibližných objednacích termínů a přesměrovat tak pacienty do zařízení s volnější kapacitou.
Dále porotce zaujala například aplikace Greenplace, která si klade za cíl chytrým způsobem zapojit veřejnost do péče o městskou zeleň.
Vítězné projekty prověří podruhé reálný svět
Obdobné akce se obvykle konají za fyzické přítomnosti všech zúčastněných, jako například loňský Smart Health Hackathon v pražském IKEM. Distanční pojetí akce však nebylo pouze nutným ústupkem vzešlým z aktuálních opatření, ale přineslo i řadu výhod – možnost aktivně se zapojit „z vlastního gauče“ například dala příležitost k účasti i studentům v zahraničí.
Velkou otázkou je, jestli vítězné projekty této akce budou opravdu plnit funkci, kterou si během intenzivního víkendu stanovily. Jak uvedl organizátor akce Tomáš Studeník, většina projektů vzešlých z hackatonů dlouhodobě nepřežívá, ale setkal se už i se situací, kdy rok po hackatonu jeho účastníci podali na jeden z projektů patentovou žádost. Další osud inovativních nápadů tedy už je čistě na jejich autorech. Finanční obnos, který si vítězné týmy Unihacku odnesly, stejně jako pomoc odborných mentorů, mezi kterými byli i zástupci uLékaře.cz, by jim měly do začátku poskytnout potřebné popostrčení.
(luko)