Nekýchat, prosím!
Za častými návštěvami toalety a nedobrovolným únikem moči stojí u těhotných žen více příčin. Důležitou roli hrají:
- rostoucí děloha, která tlačí na močový měchýř a pánevní dno,
- hormonální změny přispívající ke svalové relaxaci (uvolnění),
- změny ve struktuře závěsného aparátu pánevních orgánů, které vedou k jeho ochabnutí.
Výsledkem může být takzvaná stresová inkontinence – nedobrovolný únik moči, ke kterému dochází při smíchu, kýchnutí nebo kašli. Obtíže se zmírňují či zcela upravují brzy po porodu, a to spolu s návratem anatomických i hormonálních poměrů k původnímu stavu. Nutno však upozornit na skutečnost, že ženy, které únikem moči v těhotenství trpěly, jsou náchylnější k jejich opětovnému vzniku v budoucnu.
Cvičení pomáhá
Základní metodou, kterou je možné problémům s únikem moči předcházet nebo ho zmírnit, jsou cviky pro posílení funkce pánevního dna. Spočívají v opakovaném vědomém stahování zmíněné oblasti, a to co nejčastěji je to možné. Posilovat přitom můžete zcela diskrétně během jízdy autobusem, doma v křesle nebo v kanceláři. Ženy, které cvičí svědomitě, mají podle odborníků:
- menší výskyt epizod úniku moči během těhotenství i po porodu a
- menší množství uniklé moči.
Abyste mohla plně prožívat jedinečné období svého života a nemusela se bát nechtěného průsaku uniklé moči, využijte bohatého sortimentu inkontinenčních pomůcek. Moderní produkty nabízí ochranu nejen proti protečení, ale také nepříjemné vlhkosti a zápachu. Zajistí tak pocit sucha a jejich užívání může zůstat vaším malým tajemstvím.
Zdroj:
www.urologiepropraxi.cz/pdfs/uro/2014/04/02.pdf