Sex v těhotenství – co když žena nechce?
Obecně lze říci, že sexu v těhotenství nic nebrání. Jestliže je žena zdravá a těhotenství postupuje normálně, bez komplikací, nemusí mít ze sexu obavy. Naproti tomu komplikované těhotenství někdy sex může vylučovat...
Obecně lze říci, že sexu v těhotenství nic nebrání. Jestliže je žena zdravá a těhotenství postupuje normálně, bez komplikací, nemusí mít ze sexu obavy. Ani případné děložní stahy při orgasmu u zdravé ženy nevyvolají předčasný porod či nezamezují přísunu kyslíku dítěti. Naproti tomu komplikované či rizikové těhotenství někdy sex může vylučovat. To, zda se těhotná žena může milovat, může posoudit pouze její ošetřující lékař-gynekolog.
Neméně důležité je ale to, zda má žena na sex vůbec chuť. Často se mluví o ženách, které, když otěhotní, jsou významně sexuálně náruživější a vzrušivější, než byly před otěhotněním. Jestliže jsou zdravé, nic jim v užívání si nových prožitků nebrání a budou mít na těhotenství ty nejlepší vzpomínky.
Je ale také mnoho těch, které těhotenství nesnášejí úplně dobře, a sex je to poslední, na co pomýšlejí. V prvním trimestru se mohou dostavovat různé nevolnosti, neobvyklá únava, ale také velký strach z možného potratu. Obavy z potratu se mohou objevit zvláště u prvorodiček, které dlouho nemohly otěhotnět. Toto vše příliš sexuálnímu vzrušení nepřeje.
Poslouchejte své tělo
Druhý trimestr je relativně příznivý nejen pro sex. Nevolnosti poleví, bříško se začíná kulatit a všude se píše o tom, že je menší riziko potratu. Žena tak může být klidnější. Třetí trimestr je již opět zatížen potížemi. Ty jsou poněkud odlišné od předchozích tří měsíců. Žena se kulatí, zvětšuje, tloustne, takže bříško už může být nepohodlné. Všechny sexuální zážitky jsou přece jen fyzicky náročnější, takže žena může milování odmítat. Dostavují se i bolesti zad, otoky nohou a opět celková únava a námaha se vůbec pohybovat.Nezapomínejte na partnera
Jak tedy se sexualitou během těhotenství zacházet? Pravděpodobně co nejpřirozeněji. To znamená, že jestliže se dostaví chuť a lékař nám sexuální kontakt nijak neomezil, nemusíme se ničeho obávat. Jestliže se však chuť nedostavuje, je zapotřebí také nezapomínat na partnera. Je pravděpodobné, že partner – přestože může být velmi chápavý a spontánně svoji sexuální touhu utlumí – s tím bude mít daleko větší obtíže než žena.S dítětem sexuální život nekončí
Je dobré mít na paměti, že s dítětem vše nezačíná a nekončí. Partnerský vztah je třeba opečovávat a hýčkat, a nelze se pouze soustředit na nový život s miminkem. Je vhodné neschovávat před tím hlavu do písku, protože právě v tuto chvíli se u mnoha párů začne „roztáčet začarovaný kruh“. Manžel sex potřebuje a začne jej vyžadovat, žena ale na sex nemá ani pomyšlení. Přijde jí navíc nefér, že ona se tak dře s budoucím potomkem a manžel to nechápe.Začarovaný kruh?
Žena sex odmítá, manžel víc naléhá. Ona ale tím víc sex odmítá a má k němu odpor. Začne se soustředit na miminko a v partnerství se kumulují neřešené problémy. Po porodu většinou stav přetrvává. Žena může mít nejen různá poporodní zranění a bolesti, ale také mnohem více starostí s péčí o dítě – a také mnohem více výmluv a omluv pro svoji sexuální nechuť. Manžel se pak může dostat do stavu, kdy sex nárokuje, což vede většinou k prohloubení neshod. Toto neustálé lehce skryté napětí se pak jako emoční náboj může promítat do všech ostatních a často velmi banálních konfliktů, které vlastně pouze představují jakousi zástěrku toho podstatného, co je potřeba vyřešit. A to je rozdíl v sexuálním nastavení a touze.Nárok na sex?
Sexualita je naprosto přirozená potřeba, která se nedá odstavit ze života jako něco nepohodlného. Je součástí partnerského soužití, a ve chvíli, kdy je v této oblasti nesoulad, promítá se tento nesoulad i do ostatních partnerských záležitostí. A každý z partnerů má nárok být v partnerství spokojen a problémy řešit.Hledejte kompromis
Jestliže mluvíme o nároku, je důležité si uvědomit, že ani jeden z partnerů nemá nárok na plnění svých potřeb. Maximálně má nárok na to, aby se těmito potřebami druhý z partnerů zabýval a společně našli nějaké kompromisní řešení. Sexualita totiž patří do života tak jako jídlo či spánek. Jestliže pro jednoho z partnerů je tato stránka výrazně neuspokojující, je zapotřebí tento fakt označit jako společný problém, a jako s takovým s ním také zacházet. To znamená hledat kompromisní řešení. Pokud hledáte fungující partnerství, není vhodné zaujmout strategii „to je tvůj problém, mě se netýká, vyřeš si jej sám“.Je to problém, který se týká obou z partnerů. Pro dítě je navíc nesmírně důležité, aby cítilo nejen izolovanou mateřskou či otcovskou lásku vůči sobě, ale také jejich vzájemnou. Jinak se partnerské intimitě bude těžko učit a bude mít partnerský vztah redukovaný pouze na zajištění materiálních potřeb, výchovu dětí a případně poskytnutí sexu.
(hol)
Psáno pro www.Babyweb.cz