Sex v říši klíšťat
Nikdo je nemá rád a zvláště my, lidé, bychom se jich nejraději zbavili. Přesto rozmnožovací strategie klíšťat je velmi úspěšná, zdařile se množí a přežívají s námi už tisíce let. Byla na planetě Zemi dávno před námi, a za tu dobu vynalezla důmyslné způsoby, jak se nenechat převálcovat nepřáteli ani konkurencí, úspěšně se množit a přežít.
Špičkové přístroje z arzenálu přírody
Klíště se ve světě zvířat pyšní jedinečnými a jinde neznámými orgány a vlastnostmi. Například Hallerův orgán na předním páru nohou slouží klíštěti jako radar pro vyhledání kořisti. Dále celé tělo klíštěte nacucaného krví dokáže svou hmotnost zvětšit až dvousetkrát oproti běžnému – hladovému – stavu. A vajíčka klíšťat, ze kterých se líhnou larvy, jsou obalena speciálním voskovým povlakem zabraňujícím vyschnutí. Postará se o to zvláštní orgán, který se nachází pouze u klíštěcích samiček.
#IMG#Za normálních okolností není z tohoto orgánu téměř nic vidět, jeví se pouze jako malá škvíra na hlavičce klíštěte. Přesto již v roce 1848 si zoolog Gené poprvé všiml, že klíštěcí vajíčka rychle vysychají, pokud byl samičce tento orgán za pomoci ostré jehly odstraněn.
Milostné hrátky jen s plným žaludkem
Zatímco samička klíštěte saje krev na některém ze svých hostitelů, vysílá do okolního světa takzvané feromony, chemické látky poutající pozornost klíštěcích samečků. Poslední dávka krve těsně před nakladením vajíček je pro klíšťata neobyčejně důležitá. Bez této posilující svačinky by totiž samička neměla dostatečnou energii potřebnou k heroické snůšce.
Po úspěšném oplodnění, které se odehrává doslova „mezi sousty“, se plně nasáté klíště uvolní ze svého hostitele a pustí se do hledání místa vhodného k nakladení vajíček. Potřebuje vlhké a nejlépe listím pokryté místo. Když samička snáší vajíčka, ohýbá se Genéův orgán produkující voskovou substanci pod bříško klíštěte směrem k pohlavnímu otvoru, kudy vajíčka vycházejí ven. Každé nově vycházející vajíčko obdrží speciální voskový obal, který ho bude chránit před vyschnutím až do vylíhnutí larvy.
Smrt pro dobro potomstva
Samička klíštěte dokáže při jedné snůšce vyprodukovat až neuvěřitelné tři tisíce vajíček, poté však rychle umírá. Pokud by svým vajíčkům předem nezajistila důmyslnou ochranu voskovým obalem, nemělo by žádnou šanci na přežití ani její početné potomstvo.
(vek)