Při probíhajícím vaginálním zánětu není vždy nutné si sex odpírat. Záleží hlavně na původci zánětu a závažnosti onemocnění. Typ zánětu a jeho původce může zhodnotit pouze odborný lékař při gynekologickém vyšetření. Na základě výsledků vám pak doporučí vhodnou léčbu a také to, jestli je ve vašem případě sex bezpečný.
Obecně mohou poševní zánět vyvolat:
- plísně a kvasinky (nejčastěji Candida albicans),
- bakterie,
- prvoci (nejčastěji Trichomonas vaginalis – bičenka poševní).
Na vznik bakteriálních zánětů má vliv také počet sexuálních partnerů. Čím častější střídání partnerů, tím vyšší riziko vzniku zánětu.
Kdy raději abstinovat
Kromě nepříjemných nebo bolestivých pocitů při styku může sex během vaginální infekce způsobit i závažnější zdravotní problémy. Možnými riziky jsou:
- zhoršení průběhu poševní infekce,
- přenos nákazy na intimního partnera.
Pohlavně přenosné jsou jen některé vaginální infekce. Záněty vyvolané kvasinkami se pohlavním stykem obvykle nešíří. Nejčastějším pohlavně přenosným onemocněním je trichomoniáza, která je způsobena prvokem bičenkou poševní. V tomto případě se důrazně doporučuje vynechat pohlavní styk až do skončení léčby obou partnerů.
Bič na bičenku a spol.
Přiměřená vaginální hygiena by měla být samozřejmostí po každém pohlavním styku. Při vaginálním zánětu to platí dvojnásob. Vhodné jsou například přípravky s obsahem látky benzydamin-hydrochlorid určené k výplachům pochvy. Pravidelnou hygienou také můžete předcházet rozvoji zánětu.
Při už probíhajícím závažnějším zánětu vám lékař předepíše antibiotika (léky působící proti bakteriím) nebo antimykotika (léky působící proti plísním). S běžnými projevy zánětu si však většinou poradí přípravky, které koupíte bez receptu v lékárně. Preparáty obsahující účinnou látku benzydamin-hydrochlorid zmírňují zánět se všemi jeho příznaky.
(svat)
Zdroje:
www.sukl.cz/modules/medication/detail.php?code=0100230&tab=texts
www.mayoclinic.org/diseases-conditions/vaginitis/expert-answers/vaginal-infection/faq-20058120