Sex při léčbě nádoru? Proč ne?
Vzájemné projevy lásky, blízkost milujícího partnera a vědomí, že při nás bude stát, jsou základními životními potřebami každého člověka. Zvlášť důležité jsou při náročné onkologické léčbě. Nejdůležitější pro jejich naplnění je komunikace mezi partnery.
Mám po operaci
Čas po návratu z nemocnice je časem hojení a nabírání nových sil. Každá operace je přece jen velkým zásahem do přirozených pochodů v organismu. Pokud se v tuto dobu cítíte unaveni, vše vás bolí a chcete být chvíli sami, je to normální. Ale partnerovi vysvětlete, že se nejedná o odmítnutí, že se jen musíte dát po náročném výkonu „dohromady“. Zvlášť po gynekologických operacích je nezbytné zachovat stanovenou dobu sexuální abstinence. Partner, kterému na vás záleží, to jistě pochopí.
#IMG#Milování se stomií
Pacienti s „vývodem“ se často obávají, že stomie znamená konec jejich intimního života. Jde o mýtus. Současné pomůcky pro stomiky umožní při správném používání plnohodnotný život po všech stránkách. Pokud se vám zdá krytka neestetická, proč nevyzkoušet elegantní spodní prádlo, košilky či šerpu kolem pasu z nějaké pěkné látky? Máte strach z uvolnění krytky při milování? Není třeba. Správně upevněná krytka vydrží všechny polohy.
A co chemoterapie?
Při této náročné léčbě závisí jen a jen na vašich pocitech. Nejspíš budete často unavení, nebudete mít chuť žít, natož se milovat… Ale nezapomeňte všechny své pocity partnerovi vysvětlit. Řekněte mu, co od něj očekáváte, nestyďte se říct si o pohlazení, pomazlení… Partner vaše myšlenky bohužel vždy nepřečte… A to ani v běžném životě.
Onkologická onemocnění a zvláště jejich náročná . Pevné partnerství výrazně zlepšuje pohodu pacienta. Vztahu se však musí věnovat velká péče. To nejlepší, co pro sebe můžete s partnerem udělat, je mluvit, mluvit a dohodnout se.
(ela)
Zdroj: Časopis ONKO OKNO, č. 6, r. 2008, MOÚ Brno (www.onko.cz, http://www.onko.cz)