Na počátku sexuálního života volte metodu odpovídající vašemu životnímu stylu, plánům i povaze
Vybrat antikoncepční metodu se vyplatí ještě před zahájením aktivního sexuálního života. Kromě nechtěného početí vás totiž může ochránit i proti nákaze sexuálně přenosnými chorobami. Zcela zásadně může ovlivnit situaci, pokud se váš první sex odehraje v raném teenagerství a před sebou máte dlouhé roky experimentů v této oblasti, nebo když se rozhodnete si první sex ponechat pro manželství. Pokud bude součástí vašeho života promiskuita a s ní spojené riziko sexuálně přenosných chorob, dozajista byste měla pomýšlet na metodu bariérové antikoncepce, např. kondom, kterou můžete používat samostatně nebo v kombinaci s jinou antikoncepční metodou.
Mnoho mladých dívek má spojenou svou první návštěvu gynekologie s předpisem ústně užívané hormonální antikoncepce, která se u nás těší velké oblibě. Je však důležité si uvědomit, že není vhodná pro všechny dívky a že ani v mládí není možné podceňovat její rizika. Přes značný komfort, který poskytuje, má také jedno úskalí: Pro její plnou účinnost je třeba ji užívat skutečně poctivě. Jestliže tedy cítíte, že toho nejste schopna, měla byste dát raději přednost jiné antikoncepční metodě. Při jejím výběru může hrát roli, v jak vzdálené budoucnosti plánujete otěhotnět, protože si určitě nechcete například nechat bolestivě zavést nitroděložní tělísko, když za pár měsíců plánujete otěhotnět. Krátkodobý vliv na schopnost otěhotnět může mít například antikoncepční injekce, která zastavuje ovulaci. Její opětovné spuštění může trvat déle než v případě ústně užívané hormonální antikoncepce.
Antikoncepce po těhotenství či mezi nimi? Její výběr promyslete už v těhotenství
Pokud jste právě porodila, asi nebude vaše první myšlenka spojena s výběrem antikoncepce, přesto se nevyplatí, abyste v tomto období téma úplně pustila ze zřetele. K opětovnému otěhotnění totiž může dojít, i když je vaše dítě plně kojeno, je mladší šesti měsíců a vaše menstruace se ještě nedostavila. Pro ty ženy, které neplánují, aby si jejich potomci byli věkově co nejvíce blízcí, je vhodné se nad výběrem antikoncepční metody zamyslet ještě v těhotenství.
Výběr antikoncepční záleží na tom, zda kojíte – pro ženy, které kojí, není vhodná kombinovaná hormonální antikoncepce, kterou užívaly před těhotenstvím. Pokud preferujete tablety, pak vám lékař předepíše ty bez obsahu estrogenu. Nezapomeňte, že pokud se dostanete do situace, kdy budete potřebovat pohotovostní antikoncepci („pilulku po“), její výběr a nakládání s ní jsou vaším kojením také ovlivněny. Pokud bezprostředně neplánujete těhotenství, může být pro vás vhodné nitroděložního tělísko, jehož zavedení je po porodu obvykle méně bolestivé, než před ním.
Ani blížící se menopauza nemusí znamenat, že zapomenete na ochranu
Pokud neusilujete o to, abyste se stala matkou v pokročilém věku, pak je na místě na ochranu nezanevřít ani po čtyřicítce. Dokud nebudete bez menstruace déle než rok, před padesátkou ideálně dva, tedy nedostaví se u vás přechod (menopauza), těhotenství vyloučeno není.
Na druhou stranu ani pokračovat v užívání antikoncepce, kterou jste užívala po většinu vašeho života, nemusí být nejlepší volba, a to nejen proto, že se mohl změnit váš životní styl a zvyky, ale také proto, že např. při užívání hormonální antikoncepce je věk nad 35 let spojen s větším rizikem nežádoucích účinků v podobě infarktu, mrtvice nebo vzniku krevní sraženiny a ve spojení např. s kouřením nebo vysokým krevním tlakem vás může zbytečně ohrožovat. Výběr může změnit také to, jaké nemoci jste prodělala, např. po léčbě rakoviny prsu nebývají všechny typy hormonální antikoncepce vhodné. Rizika spojená s hormonální antikoncepcí je možné snížit volbou variant bez obsahu estrogenu nebo těch zcela nehormonálních. Na druhou stranu podávání hormonů v nízkých dávkách může vést k zmírnění obtížích spojených s menopauzou, o tom je však třeba se poradit se svým gynekologem.
Situaci před menopauzou se také může nabízet „pojistit” dlouhodobější metodou, ať už jde o nitroděložní tělísko (které ovšem není vhodné např. pro ženy s onemocněním postihujícím dělohu) nebo permanentně třeba sterilizací.
Na rozdíl od partnerství nemusí být v oblasti antikoncepce jedna volba na celý život a v určitých fázích života, kdy se měníte nejen vy, vaše zvyky a váš životní styl, ale i váš zdravotní stav a situace, je na místě ji přehodnotit.
Zdroje:
- Johnson T. C. Birth control in your 40s and 50s. WebMD, 3. 9. 2023. Dostupné na: webmd.com/sex/birth-control/birth-control-40s-50s
- Brody B. The best birth control options to consider for your 20s and beyond. Health, 25. 2. 2023. Dostupné na: health.com/condition/birth-control/birth-control-methods-every-age
- Lloyds Pharmacy Team. Birth control at different ages. Lloyds Pharmacy, 2024. Dostupné na: lloydspharmacy.com/uk/contraception-advice/birth-control-at-different-ages
- Grey H. How to choose birth control at every age. Healthline, 3. 5. 2019. Dostupné na: healthline.com/health/birth-control/options-every-age