Všímejte si potřeb dítěte s růstovou poruchou
Pro rodiče dítěte s růstovou poruchou je náročné všímat si každé maličkosti, která může takovému dítěti dělat obtíže. Přinášíme vám proto základní rady a tipy, jak svému dítěti pomoci v každodenním životě.
Ulehčete dítěti s růstovou poruchou školní docházku
Před zahájením školní docházky svého dítěte s ním školu navštivte a ujistěte se, že má vše na dosah rukou. Všímejte si zejména výšky umyvadel a záchodů, příliš vysokých tabulí ve třídě, lavic, židlí nebo šatních skříněk. Vyberete tak správně prostředí, ve kterém jsou vašemu dítěti tyto základní věci snadno přístupné.
V případě, že dítě ve škole trpí fyzicky nebo citově, navštivte vedení školy nebo nejlépe školního poradce či školního psychologa. Upozorněte rovněž učitele, aby s vaším dítětem nejednali jinak než s ostatními. Třeba aby je neoslovovali zdrobnělinami, pokud tak neoslovují i ostatní žáky.
Dbejte na řádné stravování dítěte
Zatímco doma máte kontrolu nad tím, co dítě jí, ve škole může jídlo zanedbávat. Je důležité dítěti vysvětlit, že pokud bude dostatečně jíst (svačiny i obědy), bude i růst. Vhodné je se i zeptat ve školní jídelně nebo družině, jestli vaše dítě obědy jí, nebo nejí. Pokud ne, rozhodně se nesnažte dítě do jídla ve škole nutit, ale odhlaste ho z jídelny a připravujte pozdní oběd doma podle toho, co má rádo. Děti s nechutenstvím si totiž při násilném nucení do jídla vypěstují k jídlu ještě větší odpor.
Zjistěte, co se nosí
Pokud se chystáte koupit dítěti nové oblečení, zjistěte si nebo se ho zeptejte, v čem chodí oblékáni jeho vrstevníci. Rodiče dítěte s poruchou růstu mají totiž sklony své dítě oblékat podle jejich vzhledu, a ne skutečného věku. Např. desetiletému dítěti je prostě let deset, zejména psychickou vyzrálostí, a taky se chce tak oblékat.
Podporujte sportovní aktivity, např. jízdu na kolečkových bruslích
Podporujte své dítě v jakémkoli sportu a jiných fyzických aktivitách, které vedou k soutěživosti. Pokud je kontaktní sport pro dítě traumatizující, existuje mnoho sportů bezkontaktních nebo individuálních. Jde především o plavání, gymnastiku a jízdu na kolečkových bruslích. Vybavení je sice dražší, ale zato se vyplatí, při tomto sportu dítě vyvíjí značnou pohybovou aktivitu, roste svalová hmota a kosti na nohou, které se navíc cvičením zpevňují.
Skákací balon
Velký skákací balon je sice určen především pro malé děti, velmi dobře ale poslouží i dítěti, které už chodí do školy, obzvláště pokud má poruchu růstu. U těchto dětí se hojně používá v rehabilitačním lékařství, slouží totiž k posílení zad, relaxaci a lepší koordinaci dítěte. Pořízením takového skákacího balonu domů spojíte příjemné s užitečným. Navíc cena takového dárku je přijatelná a pohybuje se do dvou set korun.
Plavání s deskou
Další vhodnou sportovní aktivitou pro dítě s poruchou růstu je bezesporu plavání. Dárek v podobě permanentky do bazénu zní možná netradičně, ale výborně naplňuje potřeby dítěte. Plavání posiluje zádové svaly, protahuje tělo i další svaly a přispívá k lepšímu formování postavy a k růstu. Navíc jsou velice vhodné další plavecké doplňky – plavecká deska (bývá k dostání i pod názvem plovací deska, deska na plavání, korek). Deska ještě intenzivněji protahuje tělo a pomáhá správnému dýchání a roztažení hrudního koše. Ostatní doplňky pro nadnášení (kruhy, rukávky) pro toto nejsou vhodné. Cena se pohybuje rovněž okolo stokoruny.
(ercp)
Zdroj: The Human Growth Foundation:hgfound.org; Wellsphere:wellsphere.com