Vše, co byste měla vědět o dárcovství vajíček
Využití darovaného vajíčka může být pro některé páry jedinou možností, jak počít miminko. Kdo jsou dárkyně vajíček a jaká kritéria musí splňovat, aby mohly jiné ženě pomoci ke splnění jejího snu?
Co vede ženy k darování oocytů?
Motivace dárkyň k podstoupení hormonální stimulace, odběru vajíček a jejich následnému darování neznámé ženě mohou být různé. Výjimkou není situace, kdy má žena ve svém okolí neplodné páry a chce tak jednoduše pomoci jiným v podobně tíživé situaci. V České republice je dárcovství vajíček anonymní, dárkyně se nikdy nedozví, zda se z jejich vajíček narodily děti a komu.
Kdo se může stát dárkyní?
Ženy, které chtějí darovat vlastní vajíčka neboli oocyty, musí splňovat určitá kritéria. Ta se týkají zejména věku a zdravotního stavu. Dárkyně musí mít normální výsledek genetického vyšetření, negativní výsledky na pohlavně přenosné choroby, fyziologický gynekologický nález, negativní cytologický nález z děložního čípku a musí být celkově tělesně i duševně zdravá.
Jak dárcovství probíhá?
Po nezbytných vyšetřeních podstoupí dárkyně hormonální stimulaci preparáty, které podporují dozrání většího počtu vajíček. Následuje vlastní odběr oocytů, který probíhá v celkové anestezii, prostřednictvím punkce (napíchnutí) vaječníků. Je-li výkon bez komplikací, žena odchází domů několik hodin po odběru. Na rozdíl od dárcovství spermatu není darování vajíček bez zdravotních rizik. Dárkyni hrozí zejména nebezpečí tzv. hyperstimulačního syndromu, jehož závažné formy mohou být i smrtelné.
S dárcovstvím pohlavních buněk obecně se pojí řada etických otázek. Zahrnutí třetí, neznámé osoby do procesu zplození, právo dítěte na poznání svých biologických rodičů, otázka finanční odměny pro dárce a jejího vlivu na rozhodnutí darovat sperma či vajíčka… Je na každém, aby tyto a mnohé další etické aspekty dárcovství pohlavních buněk pečlivě zvážil, než učiní konečné rozhodnutí – ať už jde o dárce, či příjemce.
Zdroj: