Vrcholoví sportovci v zajetí astmatu?
Alergie vznikají na dědičném podkladě, ale důležitou roli v jejich rozvoji hraje také okolní prostředí. Je totiž zdrojem alergenů a při znečištění také řady škodlivých látek.
Tyto látky dráždí sliznice a kůži, porušují jejich přirozené ochranné bariéry a zvyšují tak citlivost k alergenům. Také fyzikální vlivy okolního prostředí vystavují sliznice zvýšeným nárokům a dráždí nervová zakončení. U alergiků to vede k snadnější provokaci příznaků.
Zima, nebo teplo?
Střídání tepla a chladu je toho příkladem. Mnoho pacientů s alergickou rýmou snáší takové změny špatně a musí si v tomto období zvyšovat léčbu. Astmatici mívají často obtíže po inhalaci studeného a suchého vzduchu. Vyvolává u nich akutní projevy – kašel, sípání, pískoty a dušnost. Příznaky ještě zhoršuje fyzická námaha, při které dochází k intenzivnímu dýchání velkých objemů vzduchu.
Prudké změny teplot alergikům nesvědčí
Typickým příkladem jsou zimní vytrvalostní sporty, jako je běh na lyžích. Mnozí vrcholoví sportovci mají dokonce takové příznaky, i když nejsou alergičtí ani nejsou astmatiky. Léčí se obdobně jako astmatici a po ukončení vrcholového sportování jejich obtíže vymizí.
Koně s dušností
Ani závodníci ze zvířecí říše nejsou těchto potíží ušetřeni. Často jimi trpí dostihoví koně nebo saňoví psi. Mechanismus je u nich stejný jako u lidí – při intenzivním a dlouhotrvajícím výkonu v chladném a suchém vzduchu ho vdechují s velkou intenzitou přímo do průdušek. Jeho proud, suchost a chlad průdušky dráždí, dochází k jejich zúžení a nadměrné tvorbě hlenu. Saňoví psi se dokonce stali modelem pro zkoumání obdobných potíží u lidí.
Ulevte i kůži
Při prudkém střídání teplot trpí také kůže. V tomto období je nesnadné se obléci tak, aby teplota těla byla stále vyrovnaná, pacienti chodí více oblečeni a opakovaně se potí. Oblečení i pot dráždí kůži, zhoršuje se ekzém. Existuje i přímá alergie na chlad. Projevuje se opakovanými výsevy kopřivky na místech těla vystavených chladu. V teple se neobjevuje.
Střídání tepla a chladu je pro alergiky zátěží a měli by se mu snažit předcházet správným oblékáním, ochranou kůže mastnými krémy, ochranou před inhalací chladného vzduchu šátkem nebo límcem. Pokud taková opatření nepomáhají, je nutné i zvýšení dávek protialergických a protiastmatických léků.
(van)