Vše o arbovirech
Co byste měli vědět o arbovirech?
Co byste měli vědět o arbovirech?
Nejčastějšími přenašeči těchto zoonóz jsou totiž různé druhy komárů a klíšťat. Rezervoárem onemocnění jsou ptáci, malí savci a někteří chovaní přežvýkavci žijící v úzkém ekologickém vztahu jak s člověkem, tak s parazitujícími členovci. Arbovirové nákazy probíhají nejčastěji pod obrazem meningitidy, febrilního onemocnění spojeného s vyrážkou nebo jako hemorhagické horečky. Na základě genetické a morfologické podobnosti dělíme arboviry do 4 základních čeledí.
#IMG#Togaviridae
Do této skupin spadá rod Rubivirus, původce rubeoly. Ten ovšem nesplňuje podmínku hmyzího přenašeče onemocnění, a proto bývá často zařazován mimo arboviry. Druhým rodem této čeledi je Alphavirus, původce západní, východní a venezuelské koňské horečky. Tato onemocnění, vyskytující se v Americe, mohou vyvolat u člověka encefalitidu.
Flaviviridae
Tato čeleď zahrnuje především rod Flavivirus. Viry z tohoto rodu způsobují celou škálu onemocnění. Japonská encefalitida (nejčastějším místem onemocnění je východ Asie), klíšťová encefalitida (euroasijský mírný pás) a západonilská horečka (Evropa, Afrika, Střední východ a Severní Amerika) jsou onemocnění postihující CNS s výskytem dlouhodobých až trvalých neuropsychiatrických následků. Žlutá zimnice (tropy Afriky a Jižní Ameriky) je těžce probíhající onemocnění s postižením jater a ledvin a hemoragiemi. Horečka dengue je bifázické onemocnění, které má v případě hemoragické formy až 15% mortalitu. Do této skupiny geneticky patří i virus hepatitidy C, který ovšem mnohdy není zařazován mezi arboviry z důvodů obdobných jako u rodu Rubivirus.
Bunyaviridae
Do této čeledi spadá např. Hantavirus (původce hemoragické horečky) a Nairoirus (kausální agens krymžsko-konžské hemoragické horečky).
Arenaviridae
Pod čeleď Arenaviridae řadíme původce lymfocytární choriomeningitidy, onemocnění s relativně dobrou prognózou. Patří sem ale také původce smrtícího onemocnění střední Afriky – horečky Lassa.
Prevence a terapie
Plošné ošetření insekticidy a rozsáhlé likvidace nik vektorů těchto onemocnění mají vzhledem k velice komplexním ekologickým vazbám a přítomnosti virů v řadě mezihostitelů pouze omezený význam. Proti některým z těchto onemocnění existuje očkování. V ČR jsou registrovány vakcíny proti klíšťové a japonské encefalitidě a žluté zimnici. Účinná hygienicko-epidemiologická opatření zahrnují také maximální snížení rizika kontaktu s vektorem. Obecná doporučení v tomto kontextu zmiňují repelenty, důsledné zakrytí těla, moskytiéry a závěsná lůžka.
(ver)