Už máte vybranou dovolenou? Pak je čas začít řešit očkování
Jakmile víte, kdy a kam se letos vydáte do zahraničí, je ten správný čas začít myslet na očkování. Nedílnou součástí přípravy na cestu do exotických zemí je i ochrana před nemocemi. Co vás tedy v souvislosti s očkováním čeká?
Správné načasování nade vše
První krok k tomu, aby nadšení z poznávání nových míst nevystřídaly zdravotní problémy, je potřeba udělat už při plánování termínu cesty. Pokud se chystáte vyrazit do méně rizikových oblastí, plánujte svou cestu alespoň 6–8 týdnů dopředu. Budete tak mít dostatek času, abyste se s lékařem domluvili na očkovacím plánu. Máte-li však v plánu vyrazit do vysoce rizikových oblastí, jako jsou například některé země v tropech, je vhodné si na přípravu cesty ponechat i půl roku. Důvodem jsou nutné časové rozestupy mezi jednotlivými vakcínami, případně nutnost podání několika dávek dané vakcíny. Konzultace s lékařem se však vyplatí i v případě, že do rizikové destinace musíte vyrazit nečekaně.
K lékaři se všemi informacemi
Až půjdete do očkovacího centra nebo na pracoviště cestovní medicíny, připravte si o své cestě co nejvíce informací. Díky tomu pro vás může specialista vypracovat očkovací plán na míru. Co ho bude zajímat?
- Stát i konkrétní místo, kam jedete,
- délka a konkrétní termín pobytu,
- plánovaný program,
- váš zdravotní stav (nemoci, se kterými se dlouhodobě léčíte, alergie, prodělaná infekční onemocnění, případně těhotenství),
- předchozí očkování (ideálně k lékaři přineste očkovací průkaz či další doklady o očkování).
Očkování – povinné i doporučené
Po kontrole běžného očkování v České republice (zvláště proti tetanu) lékař připraví plán povinných očkování pro danou lokalitu. Pak přicházejí na řadu očkování doporučená.
Povinné očkování se aktuálně týká:
- žluté zimnice, pokud cestujete do některých států Afriky a Střední nebo Jižní Ameriky (na paměti je nutné mít skutečnost, že může být vyžadováno i při pouhém tranzitu v rizikové oblasti),
- meningokokové meningitidy v případě cest do Saúdské Arábie.
Doporučené očkování nejčastěji zahrnuje vakcíny proti:
- virové hepatitidě A a B,
- břišnímu tyfu,
- vzteklině,
- choleře,
- japonské encefalitidě
- meningitidě.
U lidí, kteří se vydávají do oblastí s výskytem dětské obrny či záškrtu, se doporučuje i přeočkování proti těmto dvěma nemocem. Vzhledem k stále rostoucímu výskytu černého kašle se doporučuje i jeho přeočkování (například společnou vakcínou proti tetanu a černému kašli).
Na co ještě myslet před cestou?
Cestovní medicína, kterou si většina cestovatelů spojuje právě s očkováním, se kromě vakcinace zabývá i dalšími tématy. Abyste si mohli nerušeně vychutnat svůj výlet za novými zážitky, je třeba před cestou i během ní věnovat dostatečnou pozornost také:
- správně vybavené cestovní lékárničce,
- ochraně před hmyzem,
- prevenci průjmů,
- pásmové nemoci.
(pak), aktualizovala (eub)
Zdroje:
www.szu.cz/tema/cestovni-medicina/ockovani-pri-cestach-do-zahranici
https://www.vakciny.net/
https://centrumcestovnimediciny.cz/povinna-a-doporucena-ockovani/
https://www.ockovacicentrum.cz