Už je to tu zas! Stěží najdete zprávu, která se týká něčeho jiného než koronavirové epidemie. Po úmorném jaru přišlo léto, kdy jsme mohli opět volně dýchat a radovali jsme se, že jsme nad virem zvítězili. Občas se objevila nějaká ta zpráva, že všechno asi tak růžové nebude, ale opojeni vítězstvím jsme tomu nechtěli věřit. Nechtěli jsme věřit, že tento boj ještě neskončil a bude mnohem delší. Ani jsme se nestačili zotavit a nastalá situace je mnohem horší než ta na jaře.
Trocha faktů k vlivu epidemie covidu-19 na duševní zdraví
Podle studie, kterou provedl Národní ústav duševního zdraví, se během první koronavirové vlny na jaře v České republice zvýšil výskyt duševních onemocnění z 20 % na 30 %. Riziko sebevražd se zvýšilo třikrát, počet případů deprese vzrostl třikrát a úzkostných poruch dvakrát. Také se zvýšilo množství alkoholu vypité při jedné příležitosti. Linka bezpečí zaznamenala až 30% nárůst hovorů s tématem násilí v rodině. Je tedy patrné, že nový koronavirus ohrožuje nejenom naše tělo, ale i naši mysl.
Co nás v těchto dnech nejčastěji trápí?
Jak se koronavirová epidemie projevuje na našem duševním zdraví?
- Strachem z onemocnění,
- strachem z onemocnění blízkých,
- výčitkami, že jsem někoho nakazil,
- obavami, že se nebudu moct s blízkými na sklonku jejich života rozloučit,
- sociální izolací,
- strachem ze ztráty zaměstnání,
- celospolečenskou nejistotou,
- bezmocí ve vztahu k opatřením
- a u pracovníků v první linii – psychickým vyčerpáním z extrémního pracovního nasazení.
Naše reakce na novou psychickou zátěž
A jak na tuto celospolečenskou situaci reagujeme? Každý trochu jinak. Někdo trpí úzkostmi, někdo depresí. Jiný začne více konzumovat alkohol. Nebo může být pod vlivem psychické zátěže agresivní. A to nejčastěji na své blízké. Dokonce přibývá i psychóz s koronavirovým obsahem. Není ani nic neobvyklého, že pro část populace je tato situace tak náročná, že se ji snaží popírat. Ale jsou i lidé, kteří se naopak snaží najít co nejvíce informací. Kromě toho se mohou objevit problémy se spánkem a soustředěním nebo může dojít ke změně stravovacích návyků. Veškerý stres spojený s koronavirovou epidemií může být zodpovědný i za zhoršení stávajících fyzických a psychických onemocnění.
U dětí se mohou vyskytovat problémy se spánkem, nebo se dokonce mohou vrátit do dřívějšího vývojového stadia (může se u nich objevit cucání palců, pomočování, usínání jen s maminkou). I děti trápí nedostatek kamarádů, podnětů a sportovního vyžití. Doma se tak mohou nudit a „zlobit“. Není ale překvapivé ani to, když po čas lockdownu jsou naopak až moc hodné a příznaky se objeví až v době klidu.
Ať už jsou vaše reakce jakékoliv a ať už cítíte jakékoliv pocity, snažte se je pojmenovat, zjistit, z čeho pramení, a poté je přijmout. Může vám to pomoct získat nad situací určitý nadhled a následně můžete dojít k jistému zklidnění.
Jak současnou situaci zvládat lépe?
Vyzkoušet také můžete jeden z našich tipů:
- Tematická poradna – Co byste měli vědět o léčbě deprese a poruch spánku, kde Vám zdarma odpovídala MUDr. Barbora Magdolenová
- Vyhněte se sociálním sítím – Tato doba je nelehká pro všechny. Ale jak se říká – na všem zlém je i něco dobré. A na sociálních sítích vám ostatní budou spíše prezentovat, jak jsou nadšení, že mají konečně čas na svou rodinu. Nebo konečně rozjeli projekt, na kterém chtěli dělat dlouhou dobu. Můžete si z toho vzít inspiraci, ale pokud vám to nejde a jen přemýšlíte, co jste to za línou, protivnou a úzkostnou osobu, raději se sítím vyhněte.
- Vyhýbejte se zprávám – To samé platí o novinkách a veškerých informacích ohledně koronaviru. Pokud vám nedělají dobře, stanovte si jeden čas, kdy si přečtete jedno dvě média. Zabráníte tak u sebe zbytečnému zahlcení.
- Pohyb – Zkuste jakýkoliv pohyb. Na internetu najdete plno videí, ať už jde o posilování, nebo jógu. Taky můžete vyzkoušet nějakou mobilní aplikaci. Nebo se jít proběhnout ven. Ale stačí i „obyčejná“ půlhodinová procházka.
- Režim – Pokuste se dodržovat dobu spánku, jídla, práce a odpočinku. I když to může být těžké, snažte se o to. Řád nám v našem životě dává jistotu. A ta je teď v nejisté době potřeba.
- Komunikujte – I když je možnost potkávat se venku omezená, pořád máte možnost si s ostatními zavolat. Využití možnosti videohovoru naváže větší pocit blízkosti. Takže nezoufejte a zkuste si místo večerního piva nebo vína domlouvat videoschůzky. A nebojte se sdílet, jak se cítíte. Uvidíte, že zjistíte, že v tom nejste sami.
- Krizová linka – Pokud nebudete situaci zvládat, neváhejte si zavolat na některou z krizových linek (https://www.poradna-rr.cz/sit-pomoci/krizove-linky-a-linky-duvery-v-cr/), kde vás vyslechnou a budou se spolu s vámi snažit najít řešení vaší situace.
(rhl)
Zdroje:
http://www.reformapsychiatrie.cz/2020/07/16/vliv-epidemie-koronaviru-na-narust-dusevnich-onemocneni-u-cechu-projednala-rada-vlady-pro-dusevni-zdravi/
https://www.cdc.gov/coronavirus/2019-ncov/daily-life-coping/managing-stress-anxiety.html