Proč se osteoporóze říká tichá epidemie?
O osteoporóze se někdy říká, že je to „tichá epidemie“. Většina lidí, kteří jí trpí, ani nepostřehne, kdy vlastně začala. Všimnou si jí až v době, kdy upadnou a utrpí zlomeninu, třeba zápěstí nebo – a to je horší – kyčelního kloubu.
Začínají se jim zakulacovat záda, bývají bolestivá a postava se zmenšuje – rostou „do země“. Sedět pohodlně v křesle bývá čím dál obtížnější a oblečení, které kdysi sedělo, začíná škrtit. Příznaky osteoporózy byly dlouho chápány jako nedílná součást stárnutí, než tato představa začala ve světle moderní medicíny blednout. Ve skutečnosti je osteoporóza onemocnění, kterému se dá do značné míry předcházet, a existuje i léčba, jež postup choroby zastaví a zlepšuje stav pacienta. Můžeme si tak ušetřit mnoho trápení a dá se zachránit spoustu životů.
Co je vlastně osteoporóza?
Na pevné kosti, které vydrží celý život, si zakládáme již od mládí. Maxima kostní hmoty dosahujeme někdy mezi 30. a 35. rokem, pak začínají kosti řídnout. Zpočátku pomalu, později se úbytek zrychluje. U žen úbytek kostní hmoty nabírá na obrátkách po menopauze.
Osteoporóza znamená doslova „řídnutí kostí“. Kosti ztrácejí hodně vápníku, který je potřeba, aby zůstaly silné a pevné. Pád, po kterém se zdravý člověk snadno zvedne a nemusí si ani ošetřovat odřeniny, může staršímu člověku s osteoporózou způsobit zlomeninu, z níž se už nemusí nikdy úplně uzdravit.
Osteoporotická zlomenina signalizuje, že v porovnání se zdravými kostmi chybí asi 30 % vápníku. Existují tři nejčastější typy osteoporotických zlomenin: zlomenina krčku stehenní kosti, zlomenina páteřního obratle a zlomenina zápěstí (tzv. Collesova zlomenina).
Fakta
Osteoporóza postihuje jednu ze čtyř žen starších 70 let. Muži bývají také postiženi, ale méně často než ženy, pouze asi jeden z dvaceti. Mezi 70. a 80. rokem života utrpí jedna ze čtyř žen a jeden ze čtyřiceti mužů osteoporotickou frakturu.
Celá řada lidí kvůli osteoporóze bohužel předčasně umírá a mnoho dalších je kvůli ní trvale omezeno v pohybu a trpí bolestmi. Místo aby si ve zdraví a spokojenosti užívali zaslouženého klidu stáří, kvalita jejich života a schopnost postarat se sám o sebe jsou dramaticky sníženy.
Asi čtvrtina z těch, kteří utrpí frakturu krčku stehenní kosti, umírá na její následky. Přibližně polovina z nich ztratí schopnost se o sebe postarat, a stanou se tak závislými na svých blízkých.
Zlomeniny páteřních obratlů bývají často bolestivé. Jedná se o tříštivé zlomeniny, které se špatně hojí, a páteř se po nich nikdy nevrátí do původního tvaru. Často při nich dochází také ke stisknutí nervů vycházejících z páteře, což způsobuje silné bolesti. Když dojde postupně ke zlomení více obratlů, dojde jejich stlačením a zmenšením ke snížení výšky postavy a k nahrbení. To snižuje objem hrudního koše a dutiny břišní, což má vliv na funkci srdce, plic, žaludku i močového měchýře.
Pacienti pak často mají potíže s dýcháním, objevuje se u nich brániční kýla vedoucí k zažívacím obtížím a mívají potíže i s udržením moči. Seznam komplikací tak dalece přesahuje rámec pouhého léčení zlomenin kostí.