Co je alergie?
Alergie je přehnaná reakce našeho imunitního systému na látky, které vyhodnotí jako pro naše tělo nebezpečné, ačkoliv tomu tak není. Podle této alergické reakce se tyto látky nazývají alergeny. Imunitní systém proti nim bojuje pomocí protilátek (imunoglobulinů), které se vážou na alergeny a spouštějí reakci imunitního systému. Při ní dochází k uvolnění histaminu, přitahujícího do místa reakce další imunitní buňky, které způsobují zánět. Tato látka také zvyšuje propustnost cévní stěny pro vodu a uvolněná voda poté způsobuje otok sliznice.
Nejčastější alergeny
Alergeny můžeme dělit na dvě skupiny, sezónní a celoroční. Mezi zástupce celoročních alergenů patří například prach, roztoči nebo zvířecí srst. Na jaře se ale lidé náchylní k alergii (alergici) začnou potýkat zejména s příslušníky druhé skupiny. Klasickým zástupcem sezónních alergenů jsou pyly, které se objevují v okamžiku, kdy rostliny kvetou, tedy od jara až do podzimu. Právě pyly způsobují takzvanou sennou rýmu – onemocnění, které každoročně postihuje miliony lidí po celém světě. Alergická reakce, která se pod tímto označením skrývá, zasahuje nejčastěji sliznici nosu, ale také očí.
Jak alergie postihuje oči?
Nejčastější alergickou nemocí očí je tzv. alergická konjunktivitida neboli alergický zánět spojivek. Mezi jeho typické příznaky patří
- zčervenání a podráždění očí,
- svědění a bolest v oblasti očí,
- vodnaté oči,
- citlivost na světlo,
- otok očních víček.
Za zarudlé a vodnaté oči a také otok očních víček může právě uvolnění histaminu – cévy v oku se rozšiřují a propouští velké množství tekutiny. Bolest a nepohodlí jsou zase důsledkem zánětlivé reakce, která v oku probíhá.
Léčba a prevence alergické reakce
Alergická konjunktivitida se léčí relativně snadno. Využívají se k tomu látky známé jako antihistaminika. Jedná se o léky blokující účinek histaminu, uvolňovaného při alergické reakci. Snižují tak propustnost cév, což vede k ústupu otoku a zarudnutí. Jsou dostupné ve formě polykacích tablet nebo očních kapek.
Většina léků na alergii je vydávána jen na lékařský předpis, a proto je nutné zajít před návštěvou lékárny nejprve k lékaři, který vám některý z přípravků předepíše.
Pokud se rozhodnete pořídit si jen některé ze zklidňujících očních kapek, měli byste kromě nižší účinnosti léčby pamatovat také na to, že zánět spojivek postihuje obě oči, a proto je nutné kapat je vždy do obou. Alergici, kteří nosí kontaktní čočky, by měli v sezóně zvážit jejich užívání, protože čočka nemocné oko dráždí a zhoršuje průběh zánětu.
Jako prevenci alergie je také možné dodržovat určitá opatření, např.
- necestovat autem s otevřenými okny,
- neotvírat okna v domácnosti, větrat pomocí klimatizace se vzduchovým filtrem,
- při pobytu venku se vyhýbat rizikovým místům, jako např. rozkvetlým zahradám či parkům,
- využívat při pobytu venku pylové filtry,
- vždy po návratu z venkovního prostředí si oči vykapávat čisticími kapkami.
Pokud vás každou sezónu trápí bolavé a zarudlé oči, trpíte nejspíše sezónní alergií. Měli byste vyhledat odbornou pomoc alergologa, který vám udělá speciální kožní testy, pomocí kterých zjistí, na jaké konkrétní látky jste alergičtí. Na základě tohoto testu poté stanoví léčbu. Nestačí ale jen užívat léky nebo si kapat kapky do očí, také byste měli dodržovat výše zmíněná pravidla prevence a minimalizovat tak projevy onemocnění.
(ver)
Zdroje:
https://www.levineyecare.com/seasonal-allergies-and-your-eyes/
https://www.webmd.com/allergies/understanding-eye-allergies#2
https://www.aaaai.org/conditions-and-treatments/library/allergy-library/eye-allergy