Produkci růstového hormonu brzdí přebytečná kila
Růstový hormon je důležitý nejen pro děti a jejich růst. I v dospělosti zastává celou řadu funkcí. Jeho hladinu v těle určuje mnoho faktorů. Poměrně velký dopad na množství tohoto hormonu má také hmotnost.
Růstový hormon je důležitá látka, kterou produkuje hypofýza. Nižší hladiny růstového hormonu negativně ovlivňují kvalitu života, zvyšují riziko onemocnění a způsobují přibírání na váze. Optimální množství je pak zvláště důležité:
- při hubnutí,
- během zotavování se po úrazech a nemocech,
- při zvyšování sportovního výkonu.
Co ovlivňuje množství
Na hladinu růstového hormonu má dopad celá řada faktorů. K těm hlavním patří:
- věk,
- pohlaví,
- rytmus spánek–bdění,
- pohlavní hormony,
- přísun stravy,
- stres,
- zmnožení tukové tkáně,
- akutní a chronická onemocnění (např. selhání jater a ledvin),
- užívání některých léků.
Pozor na obezitu!
Hranice nadváhy a obezity jsou stanoveny hodnotami BMI („body mass indexu“). Ten spočítáte tak, že vydělíte svou hmotnost (v kilogramech) druhou mocninou své výšky (v metrech). Dnes, kdy více než polovinu populace trápí kila navíc, není nezajímavá informace, že množství tělesného tuku přímo souvisí s produkcí růstového hormonu. U osob, které mají vyšší hladinu tuku v těle nebo více břišního tuku, dochází ke snížení jeho produkce. V jedné studii měli jedinci s trojnásobným množstvím břišního tuku méně než polovinu množství růstového hormonu než štíhlí lidé. Výzkum také naznačil, že přebytek tělesného tuku ovlivňuje hladiny tohoto hormonu více u mužů než u žen. Pokles váhy však stále zůstává zásadní pro obě pohlaví. Studie také ukázala, že když obézní jedinci s nižšími hladinami růstového hormonu zhubli, jeho množství se vrátilo do normálu.
Začněte žít zdravě
Břišní tuk je nejnebezpečnější druh tuku a je spojen s mnoha nemocemi. Jeho ztrátou se zbavíte nejen nehezkých „pneumatik“ kolem pasu, ale také upravíte hladinu růstového hormonu správným směrem. Tím podpoříte své zdraví. Je zajímavé, že i výběr stravy a volba životního stylu mohou mít na hladiny růstového hormonu velký vliv. Například tělesné cvičení patří k velmi účinným způsobům, jak zvýšit jeho hladinu. Odborníci také doporučují nepřejídat se před spaním.
(hah)
Zdroje:
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4731317/
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3763111/
https://www.healthline.com/nutrition/11-ways-to-increase-hgh#section4