Sluneční alergie, jev složitý
Příčinou je v první řadě dlouhovlnné UV-A záření, dále pak volné radikály, které poškozují buňky, a v neposlední řadě histamin. Ten jinak způsobuje klasické alergické reakce. Stav, který se označuje jako alergie na slunce, ve své podstatě směšuje několik různých problémů.
- Jednak je to primární sluneční (světelná) kopřivka, která se objevuje po několika sekundách či minutách po vystavení těla slunečnímu záření. Postupem času sama vymizí. Vyvine se tolerance na sluneční záření a tělo se přizpůsobí.
- Další potíží je tzv. benigní letní polymorfní sluneční vyrážka. Postihuje především mladé ženy, a to spíše po delším opalování. Objevuje se s odstupem 24–96 hodin. Jedná se o svědivou vyrážku s pupínky, která se rozvine na kůži, ale vynechává obličej.
- Třetí záležitostí je fotosenzibilizace. Jedná se o alergickou nebo spíše toxickou reakci spuštěnou slunečním zářením. Je to odpověď těla na nějakou chemickou substanci, která se dostane do organismu především ve formě léků. Nejčastěji jde o hypericin z třezalky tečkované, bergamotový olej, některá antibiotika, preparáty na odvodnění či protizánětlivé léky. Nebo se senzibilizující substance dostane na povrch kůže, což je typické pro trávy či řadu složek v kosmetice.
Homeopatická léčba nabízí řešení
Pokud se s prvními slunečními paprsky anebo záhy po příjezdu do vysněné přímořské destinace objeví vyrážka, je potřeba co nejdříve nasadit příslušný homeopatický lék. Podáváme 4× denně 5 granulí.
Apis mellifica 15CH je hlavním lékem na tyto potíže. Postižení se může projevovat ve formě kopřivky nebo i rozsáhlejších vyrážek. Vždy je ale postižená kůže světle červená, na některých místech může být i průsvitný otok. Bolesti jsou intenzivní, pálivé, s pocity píchání jakoby jehlami. Zlepšení přináší studený obklad a celkově bude postižený neklidný, ale nebude si stěžovat na pocit žízně.
Belladonna 9CH se hodí v situacích, kdy je pokožka červená a vyloženě z ní sálá horkost. Pacient je velmi žíznivý a může mít tepavé bolesti hlavy.
Urtica urens 9CH je indikována v případech, kdy je kopřivka doprovázena píchavými bolestmi. Potíže však zlepší spíše teplý obklad či sprcha.
K léčbě pak patří i náležitá péče o postiženou pokožku, kterou ošetřujeme hydratujícím krémem. Ke zklidnění přispěje i dostatečný příjem tekutin, vitamín E, betakaroten, selen a zinek.
Lepší je prevence
Homeopatické léky je možno použít i jako prevenci potíží po oslunění. Nejvhodnější léky jsou:
- Poumon histamine 15CH, 1× denně 5 granulí, pomáhá osobám s anamnézou kopřivky,
- Natrum muriaticum 15CH se hodí především pro lidi, kteří kožními problémy vyvolanými sluncem trpívají zejména u moře. Často jejich potíže doprovází i opar a bolesti hlavy vyvolané opalováním. Tento lék je vhodné podávat v ředění 15CH asi týden před odjezdem na dovolenou. Dávka činí 1× denně 5 granulí, při pobytu u moře jej pak podáváme 2× denně.
Spálení bolí
Popálení kůže zářením UV-B se projeví začervenáním, svěděním, někdy i výsevem puchýřků. Většinou se nejedná o hluboké popáleniny, ale v některých případech může být významný rozsah poškozené kůže. Pak se může objevit i celková reakce s horečkou, slabostí a bolestmi hlavy. Tento stav již vyžaduje péči lékaře. Na účinky slunečních paprsků jsou citlivé zejména děti a staří lidé. Kůže si navíc veškeré tyto epizody „pamatuje“, což se projeví rychlejším stárnutím pleti, případně zvýšeným rizikem vzniku melanomu či tzv. slunečních alergií. Z homeopatik pomáhá Apis mellifica a Belladonna užívaný po 5 granulích střídavě každou hodinu. Pokud se objeví puchýřky, pak je indikován lék Cantharis 9CH podávaný v dávce 5 granulí 4× denně. Kromě léků je potřeba uložit postiženého v chladnějším prostředí a dostatečně zavodnit. Ochlazení nesmí být pociťováno nepříjemně a nápoje by také neměly být přímo ledové.
Nepleťte si úpal a úžeh
Úpal znamená přehřátí organismu při delšímu pobytu v prostředí s vysokou teplotou. Dochází vlastně k selhání termoregulace. Kromě horkého a slunného prostředí se s úpalem lze setkat všude tam, kde je vysoká teplota a vázne odvod tepla (např. na masových akcích, jako jsou velké koncerty). Na stavu se spolupodílí i nedostatek tekutin potřebných pro tvorbu potu. Příznaky úpalu jsou vysoká horečka, až 41 st. C, horká a zarudlá kůže, intenzivní bolesti hlavy, zvýšená tepová a dechová frekvence. Je zde nebezpečí vzniku šoku, proto musí být postižený léčen co nejrychleji. Nutné je jeho umístění do stinného prostředí, postupné ochlazení těla vnitřně i zvenku, ale maximálně na 38 st. C.
Úžeh je stav, který často doprovází sluneční spálení. Jedná se o lokalizované přehřátí mozku, které vzniká v důsledku delšího vystavení nechráněné hlavy slunečním paprskům. Bolest je vlastně projevem podráždění mozkových obalů teplem, můžou být přítomny i příznaky zánětu mozkových blan se ztuhlostí šíje. V případě úžehu je potřeba ihned uložit postiženého do stínu, na hlavu dát chladný obklad a dbát na dostatečný příjem tekutin.
Účinné granule
Aconitum napellus 9CH je indikované u stavů s velmi vysokou horečkou, kdy postižený má horkou hlavu se zarudlým obličejem, který ale při posazení zbledne. Celková horkost však není doprovázená pocením. Přítomna je silná žízeň a kruté bolesti hlavy. Celkově je pacient neklidný a velmi se obává, že jeho stav je závažný.
Belladonna 9CH je vhodným lékem v případech, kdy má člověk vysokou, ale kolísavou horečku, zarudlý obličej a především se intenzivně potí. Též se objevují tepavé bolesti hlavy s velkou citlivostí na světlo, zvuky i otřesy. Zlepšení přináší chladné prostředí, tma a ticho.
Glonoinum 9CH pomáhá tehdy, kdy má postižený horký a zarudlý obličej v důsledku překrvení hlavy. Stěžovat si může na extrémní bolesti hlavy a bude mít otupělý a strnulý výraz.
Tyto léky podáváme zpočátku opět poměrně často, 5 granulí přibližně v 30minutových intervalech s prodlužováním intervalů při zlepšování.
Ochrana před paprsky je zásadní
- Nechoďte na slunce v dobu, kdy nejvíce svítí, tedy mezi 10. a 15. hodinou.
- Chraňte se lehkým, vzdušným a volným oděvem.
- Mějte vhodnou pokrývku hlavy.
- Používejte krém s vysokým UV faktorem – je třeba mít ale na paměti, že tyto filtry nechrání před rizikem melanomu.
- Užívejte betakaroten v potravinách či jako doplněk.
Po spálení sluncem nebo při úpalu či úžehu je pro rekonvalescenci vhodné podávat 3–4 dny lék China rubra 9CH, 3× denně 5 granulí. Je to přípravek hodící se pro osoby trpící slabostí, nízkým krevním tlakem, bolestí hlavy, bledostí a tendencemi ke kolapsu vyvolanými dehydratací.