Užívání marihuany je spojeno s rizikem vzniku osteoporózy
Podle nového výzkumu může nadměrné užívání marihuany vést k řídnutí kostí.
Vědci zjistili, že molekuly na povrchu kostních buněk jsou cílem chemických látek obsažených v konopí.
Vědci zjistili, že molekuly na povrchu kostních buněk jsou cílem chemických látek obsažených v konopí. Látky, které zablokují tyto kanabinoidové receptory, mohou zabránit úbytku kostní hmoty. Výsledkem studie tedy je, že kouření marihuany pravděpodobně podporuje vznik osteoporózy.
Profesor Stuart Ralston, který výzkum na Aberdeenské univerzitě vedl, říká: "Nesledovali jsme uživatele marihuany, ale výzkum, který jsme provedli, naznačoval, že při přílišném užívání marihuany jsou stimulovány buňky absorbující kostní hmotu. A to může být velice špatné."
Kanabinoidy ovlivňují hustotu kostí
Tým profesora Ralstona zjišťoval, jak se mohou přirozené kanabinoidy v těle připojit na receptory a ovlivnit tak regulaci hustoty kosti a její přestavbu. Receptory jsou molekuly, které působí jako zámek, do něhož "pasují" jiné molekuly. Molekuly, které mají vliv na aktivaci buněk, se vážou na specifické receptory.
Jak se zdá, tyto "endogenní" kanabinoidy podporují absorpci kosti – je tedy velice pravděpodobné, že chemické látky obsažené v marihuaně dělají to samé. Obě molekuly totiž mají podobnou chemickou strukturu, a je tedy vysoce pravděpodobné, že se vážou i na stejné receptory.
Experimenty na myších ukázaly, že zablokování kanabinoidových receptorů efektivně zpomaluje úbytek kostní hmoty. Naproti tomu stimulace receptorů látkami, které napodobují účinek složek marihuany, vede k poškození kosti. "Je to velice důležité zjištění. Dokazuje totiž, že receptory, které může konopí ovlivnit, jsou nejen v nervové tkáni, ale také kontrolují kostní metabolismus," říká profesor Ralston.
Nová léčba osteoporózy?
Skutečnost, že sloučeniny, které blokují kanabinoidové receptory, jsou velmi účinné v prevenci úbytku kostní hmoty, je obzvláště důležitá. Ukazuje totiž, že tyto látky by mohly poskytnout zcela nový pohled na léčbu osteoporózy a jiných kostních onemocnění.
Profesor Ralston, jeden z největších odborníků na osteoporózu ve Velké Británii, řekl, že viděl mnoho pacientů trpících úbytkem kostní hmoty, kteří byli uživateli různých drog. Přesto ale poukazuje i na to, že velkou roli ve vzniku těchto onemocnění hraje také strava, kouření a celkový životní styl pacienta. "Užívání marihuany a jiných konopných drog je jedním z faktorů vzniku osteoporózy, a mělo by se s ním tedy počítat," dodává.
(kam)
Zdroj: www.guardian.co.uk