Tlumení bolesti není zdaleka jediným účinkem, který se může po podání léků na bázi opioidů dostavit. Další dopady, mnohdy nežádoucí, vznikají v závislosti na způsobu podání, přijaté dávce a délce užívání preparátu. Patří mezi ně:
- Euforie. Příjemný stav blaženosti je jednou z možných příčin vzniku závislosti. Vyvolává totiž touhu po další dávce léku.
- Útlum. Užívání těchto preparátů se pojí s celkovým zklidněním. Může přetrvávat i několik hodin po užití. Odstranění napětí a strachu je však vykoupeno pomalejšími reakcemi, které mohou být nebezpečné při řízení auta či výkonu zaměstnání. Vyšší dávky opioidů mohou vyvolat ospalost a obluzení, předávkování pak ztrátu vědomí a nízkou aktivitu dechového centra. Riziko výrazného útlumu vzrůstá, pokud dotyčný užívá další podobné léky či látky (například alkohol).
- Nevolnost. Na začátku léčby opioidy se nezřídka vyskytuje nevolnost, která může být spojena se zvracením.
- Zácpa. Ta představuje při dlouhodobém užívání těchto přípravků velký problém. Jedná se o nežádoucí účinek, který jen minimálně reaguje na léčbu projímadly.
- Další potíže. Při užívání ovoidních analgetik se může objevit i zadržování moči, pokles krevního tlaku, zánět dýchacích cest nebo kopřivka.
Neodvratitelné zvyšování dávky
Při opakovaném podávání opioidů některé nechtěné dopady mizí. Podobně však může být oslaben efekt léku, který žádoucí je – například tlumení bolesti. K dosažení původního účinku je proto nutné opakované zvyšování dávek. Ty jsou zároveň nezbytné k tomu, aby se zabránilo rozvoji abstinenčních příznaků, jako jsou:
- nervozita a neklid,
- studený pot či husí kůže,
- nevolnost a průjmy,
- bolesti svalů a břicha,
- slzení a sekrece z nosu,
- zvýšení tlaku krve a tělesné teploty.
Pokud se na lécích proti bolesti rozvine psychická závislost, dotyčný udělá prakticky cokoliv, aby si zajistil jejich přísun. Následkem pak mohou být problémy se zákonem, v zaměstnání nebo v rodině.
(veri)
Zdroj: http://drugabuse.com/library/the-effects-of-painkiller-use/
Dagmar Lincová, Hassan Ferghali et al. Základní a aplikovaná farmakologie. 2. vydání. Praha: Galén, 2007. Str. 291–293.