Pro ošetření je klíčová hodnota INR
Jedním ze základních kamenů protisrážlivé léčby je kontrola hodnot INR u vašeho ošetřujícího lékaře. INR je ukazatel míry ředění krve, který by se měl stabilně pohybovat v rozmezí hodnot 2,0–3,0.
Při jeho vyšších hodnotách může docházet ke zvýšení rizika krvácivých komplikací. Záleží ovšem na konkrétní situaci a dalších faktorech, jako je váš zdravotní stav a ostatní léky, které užíváte. Problémem jsou i výkyvy hodnot. Tento ukazatel je důležitý nejen pro správné nastavení protisrážlivé léčby, ale i pro ošetření u zubaře.
Co je třeba mít k zubaři s sebou?
Pokud vás akutně trápí zubní problém, nezapomeňte si s sebou k zubaři vzít svůj průkaz warfarizovaného pacienta s čerstvými hodnotami INR. Ten zubaři pomůže se rozhodnout, zda vám výkon může provést, nebo musí nejdřív váš stav zkonzultovat s vaším ošetřujícím lékařem.
V některých případech vás před výkonem může poslat na vyšetření hodnoty INR k praktickému lékaři. Má-li váš praktický lékař tzv. POCT analyzátor (přístroj pro rychlé zjištění hodnot INR), výsledky budou dostupné na místě. Pokud přístroj nemá, pak musíte počítat s časovou prodlevou při čekání na výsledky po odběru v laboratoři.
Vysadit, nebo nevysadit léky?
Celý postup návštěvy tedy záleží na hodnotách INR.
Z dostupných studií a doporučení vyplývá, že před základními zubními výkony (např. trháním několika zubů, které nejsou komplikovaně umístěny) není třeba protisrážlivou léčbu vysazovat, pokud má pacient stabilní hodnoty v rozmezí 2,0–3,0. V takových případech je riziko krvácení minimální, navíc zubní lékař lůžko zubu ošetří přípravky na zastavení krvácení nebo stehem.
Při hodnotách INR nad 3,0 nebo při složitějším chirurgickém výkonu už je třeba uvážit úpravu léčby a zubař se musí spojit s vaším praktickým lékařem.
Nicméně je třeba zdůraznit, že se jedná pouze o doporučení – definitivní rozhodnutí, jak v tomto případě postupovat, závisí na zubaři, který odborně posoudí konkrétní situaci, případně se dohodne s lékařem starajícím se o vaše hodnoty INR.
(lan)
Zdroje:
http://www.lks-casopis.cz/clanek/rizika-preruseni-antiagregacni-a-antikoagulacni-lecby-u-zubnich-vykonu/
http://www.jiri-zemen.cz/?strana=caste-dotazy&clanek=1298896200