V Americe se bude zkoušet genová terapie srdečního selhání
Léčba srdečního selhání je v současné době komplikovaná a v podstatě není k dispozici postup, který by tento vážný stav dokázal vyléčit úplně. Zdá se však, že za nepříliš dlouhou dobu promluví do léčby srdečního selhání také „metoda budoucnosti“ – genová terapie.
Nejdříve prasata, potom i lidé
Problematice genové terapie srdečního selhání se věnují vědci z Centra transplantační medicíny na Univerzitě Thomase Jeffersona v Americe. Až dosud prováděli pouze pokusy na laboratorních zvířatech včetně prasat. Nyní jsou však jejich výsledky již natolik slibné, že budou moci v krátké době otevřít první klinické studie, to znamená studie s lidskými pacienty.
Zázračný protein S100A1
Účinek průlomové terapie by měl být založen na obnovení dostatečně vysokých hladin proteinu označovaného jako S100A1. Dřívější studie ukázaly, že dostatečně vysoké hladiny tohoto proteinu, který na sebe váže také vápenaté ionty, mohou zabránit vzniku srdečního selhání například u pacientů po infarktu myokardu.
Podle tvrzení odborníků dokážou dostatečně vysoké hladiny proteinu S100A1 zvrátit zhoršování kondice srdečního svalu, bránit jeho elektrické nestabilitě a také nedostatku energie, která je nutná pro srdeční práci. Přibližně před pěti lety si vědci z Univerzity Thomase Jeffersona povšimli, že právě protein S100A1 chrání před srdečním selháním laboratorní myši, u kterých byl uměle vyvolán srdeční infarkt.
Informace a zkušenosti již mají, chybí jim ale peníze
Vědci i lékaři z týmu Transplantačního centra mají nyní dostatek informací a zkušeností, aby mohli zahájit pilotní klinické studie. K tomuto kroku však bude nejprve nutné najít dostatečně silného partnera ze soukromé sféry, který by pomohl s financováním celého projektu. Také v Americe je totiž nyní potřeba šetřit a ani státní peníze na lékařský výzkum se již neshánějí tak snadno jako dřív.
(vek)