Užíváte antikoncepci? Nekuřte!
Neumíte si představit ranní kávu bez cigarety a během dne nezůstane u jedné? Pokud zároveň užíváte některou z moderních hormonálních antikoncepčních metod, měla byste cigarety raději zahodit.
Tato závislost v kombinaci užívání hormonální antikoncepce totiž může negativně zvyšovat riziko nemocí, jako je rakovina.
Ženy, které kouří, trpí všemi důsledky kouření jako muži. Vysoké dávky nikotinu mohou vést k nejrůznějším druhům rakoviny (plic, úst, hrtanu, jícnu, ledvin apod.), onemocněním dýchacích cest a mnoha dalším zdravotním rizikům. Ženy kuřačky jsou také vystaveny vyššímu nebezpečí vzniku srdečních onemocnění a rakoviny plic než ženy, které nekouří. Toto riziko se ještě zvyšuje u žen, které užívají hormonální antikoncepci.
Nikotin a ženy
Ženy jsou více citlivé na návykové vlastnosti nikotinu a pomaleji vylučují nikotin z těla než muži. Jsou také oproti mužům mnohem citlivější na účinky tabáku. Hormonální antikoncepce je sice bezpečná metoda pro ženy, které nechtějí otěhotnět a nekouří, ale může být smrtící pro ženy, které kouří. Hrozí jim kardiovaskulární choroby, trombóza (tvorba krevních sraženin), infarkt či mrtvice.
Ohrožené srdce
Například riziko srdečního infarktu je u kuřaček, které užívají antikoncepci, dvakrát vyšší než v případě, že žena „jen“ kouří, ale neužívá žádný druh hormonální antikoncepce. Riziko se také zvyšuje s věkem a ženy starší 35 let, které kouří, by neměly perorální antikoncepci používat. Tento účinek je výraznější u žen nad 45 let. Stejně důležitý je také počet cigaret a doba, po kterou žena kouří.
Raději nekouřit
Antikoncepční pilulka sama o sobě není nebezpečná. Ve spojení s nikotinem však může znamenat tikající bombu, zejména u těch žen, které kouří 15 cigaret denně a více. Průzkum, který provedli odborníci Oxford Family Planning Association, zahrnoval téměř 17 tisíc žen ve věku 25-39 let. Autoři studie zjistili značný nárůst úmrtnosti u žen, které kouřily, zatímco orální antikoncepce sama o sobě žádný nárůst úmrtí nezpůsobila.
Úmrtí z různých příčin byla dvakrát vyšší u kuřaček, které vykouří více než 15 cigaret denně, než u žen, které nekouří. Škodlivé účinky nikotinu byly patrné již u žen ve věku 35-44 let. Výsledky ukázaly, že hormonální antikoncepce je bezpečná metoda, díky které lze zabránit otěhotnění, ale tato „bezpečnost“ je omezena pouze na ty ženy, které neholdují cigaretám.
Přestože novější antikoncepční přípravky, obsahující nízké dávky hormonů, znamenají i nižší riziko srdečního infarktu, mrtvice či vzniku krevních sraženin, obecně lze i nadále říct, že kouření je pro uživatelky hormonální antikoncepce rizikovým faktorem.
(aši)
Zdroje:
http://womenshealth.about.com/cs/azhealthtopics/a/smokingeffects.htm
http://www.pharmacist.com/AM/Template.cfm Section=Pharmacy_Today2&Template=/CM/HTMLDisplay.cfm&ContentID=8999