Statiny užívají miliony lidí
Statiny patří u nás i po celém světě k jedněm z nejvíce předepisovaných léků. Dle dostupných studií činil například v USA koncem roku 2013 roční předpis statinů více než 200 milionů, což představovalo téměř 80% nárůst předpisu těchto léků oproti předchozím deseti letům. Bezpečnost léčby statiny je tak daná lety i vysokými počty pacientů, kteří je užívají. Statiny průkazně snižují riziko srdečně-cévních onemocnění, která v současné době v civilizovaných zemích představují nejčastější příčiny úmrtí.
Nežádoucí účinky statinů – nejčastější důvod k přerušení léčby
Přes nesporné přínosy statinů na zdraví srdce a cév patří k jejich hlavním nevýhodám poměrně častý výskyt svalových nežádoucích účinků. Podle různých odborných studií a praktických zkušeností se svalové obtíže v určité formě vyskytnou až u 20 % pacientů užívajících statiny a jsou nejčastější příčinou jejich vysazení.
Svalové obtíže spojené s užíváním statinů se projevují jako:
- zvýšená citlivost svalů,
- křeče,
- ztuhlost,
- svalová bolest,
- slabost,
- typické jsou symetrické bolesti stehen, hýždí, lýtek, zad,
- obtíže nastupují obvykle 2–6 týdnů po zahájení léčby, případně navýšení dávky či přidání jiného léku, který může potenciálně zvýšit účinek statinů (např. některých antibiotik, antidepresiv, léků užívaných při srdečních arytmiích, warfarinu, ale také grapefruitové šťávy aj.).
Vysazení statinů = větší riziko pro srdce a cévy
Na druhou stranu vysazení léčby statiny nemusí být tím nejlepším řešením jejich nežádoucích účinků. Dle dostupných dat má během dvou let od prodělané srdečně-cévní příhody (např. infarktu srdce, mozkové mrtvice) negativní dopad až na tři čtvrtiny pacientů. Je prokázáno, že po prodělaném srdečním infarktu snižuje správně nastavená léčba statiny riziko dalšího infarktu o více než 80 % a riziko úmrtí o více než 50 %, proto je žádoucí využít všechny možnosti k překonání případných nežádoucích účinků statinů a k zachování léčby.
Jak se vyhnout nežádoucím účinkům statinů?
Jak se tedy postupuje, pokud je třeba léčbu statiny zachovat a zároveň maximálně omezit její nežádoucí účinky?
- Dávka léku by měla být v optimálním případě co nejmenší, ale efektivní – je proto třeba chodit na pravidelné lékařem stanovené laboratorní kontroly, kterými se podaří ji určit.
- Podezření na nežádoucí účinky je nutné včas sdělit lékaři, ne všechny svalové bolesti jsou ale způsobeny užíváním statinů.
- Je třeba si dávat pozor na jiné léky a látky, které mohou být v interakci se statinem, a mají tak potenciál rozvinout nežádoucí účinky. Proto je nutné všem lékařům vždy sdělit, jaké léky užíváte.
- Omezte zvýšenou konzumaci grapefruitové šťávy a alkoholu.
Koenzym Q10 – zmírnění nežádoucích účinků statinů bez rizika
Koenzym Q10 je v těle se přirozeně vyskytující látka, která hraje významnou roli v energetickém metabolismu svalové buňky. Mnoho neurologických a svalových onemocnění je spojeno s nedostatkem koenzymu Q10.
Bylo prokázáno, že léčba statiny snižuje množství koenzymu Q10 v organismu. Vzhledem k tomuto zjištění bylo proto vědci navrženo užívání koenzymu Q10 v prevenci svalových nežádoucích účinků statinové léčby a existují důkazy, že užívání koenzymu Q10 ve formě doplňku stravy je může pozitivně ovlivnit. Jeho výhodou je fakt, že jeho užívání není spojeno s žádnými významnými nežádoucími účinky.
Užívání koenzymu Q10 bylo opakovaně prověřováno také na vrcholových sportovcích. Například ve skupině 25 vrcholových finských lyžařů vedlo užívání koenzymu Q10 ke statisticky významnému zlepšení fyzické výkonnosti, obdobné výsledky byly potvrzeny ve studii s basketbalovými hráči. Významné zlepšení míry únavy při užívání koenzymu Q10 bylo popsáno i ve skupině dobrovolníků při testování 30minutového cvičení na bicyklovém ergometru.
Užívání koenzymu Q10 mohou vyzkoušet všichni
Koenzym Q10 je považován za zcela netoxický doplněk stravy, neboť se jedná o tělu přirozenou látku. Dle dostupných studií existuje předpoklad, že největší přínos z jeho užívání by měli mít starší pacienti, neboť s věkem hladina koenzymu Q10 v těle klesá. Též pro sportovně založené lidi má jeho užívání pozitivní přínos. Přestože koenzym Q10 zatím není oficiálně doporučenou standardní součástí léčby statiny, vzhledem k tomu, že jeho užití není spojeno s žádnou toxicitou či nežádoucími účinky, je vhodné jej v případě svalových bolestí spojených s užíváním statinů vyzkoušet jako jednu z možností jejich řešení. Jak totiž bylo popsáno výše – udržení léčby statiny je zcela zásadní pro prevenci srdečně-cévních onemocnění.
(tich)
Zdroje:
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3096178/
https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/high-blood-cholesterol/expert-answers/coenzyme-q10/faq-20058176
https://www.sps.nhs.uk/articles/should-patients-on-statins-take-coenzyme-q10-supplementation-to-reduce-the-risk-of-statin-induced-myopathy/
https://www.tribune.cz/clanek/24712-lecba-statiny-v-ceske-republice
https://www.cardiovascularbusiness.com/topics/practice-management/aha-2016-statin-use-among-adults-increases-80-percent-2002-2013
https://www.kardio-cz.cz/data/clanek/699/dokumenty/22-intolerance-statinu.pdf