Pozor na spáleniny
Díky osvětě z minulých let už každý ví, že sluníčko k životu potřebujeme, ale musíme k němu přistupovat opatrně. Opalovací přípravky jsou proto důležitým letním pomocníkem. Část z nich obsahuje chemické filtry vsakující se do pokožky, kde pohlcují UV záření. Jejich aplikace je však nutná minimálně 20 min předem. Druhá část obsahuje fyzikální filtry, které UV záření odrážejí a fungují okamžitě po aplikaci. Vhodné je používat přípravky chránící před sluncem vždy, když se pohybujeme venku, nejen před cíleným opalováním u moře či u rybníka. Nebezpečné ultrafialové paprsky typu A a B mohou totiž poškozovat kolagenová vlákna v naší pokožce a tím urychlovat její stárnutí. Zároveň v kůži likvidují vitamin A. Proto se doporučuje přes léto konzumovat dostatek provitaminu A neboli beta-karotenu, který je důležitým antioxidantem. Při nákupu opalovacích přípravků je nutné řídit se tzv. číslem OF. Čím vyšší je toto číslo ochranného faktoru, tím produkt poskytuje větší ochranu. OF přibližně udává, kolikrát déle můžeme po použití přípravku pobývat na slunci, aniž bychom se spálili, oproti době, kdybychom žádný přípravek nepoužili.
Pocení je normální, ale…
Pocení reguluje tělesnou teplotu a je pro člověka nezbytné. Přirozeně se více potíme, když je teplo, fyzicky se namáháme, máme horečku nebo jsme třeba nervózní. Pocením se tělo ochlazuje a vyměšuje i řadu pro tělo škodlivých látek. Pro osoby nepohyblivé nebo inkontinentní, které používají inkontinenční pomůcky, může být však pocení zdrojem problémů. Pod plenami či kalhotkami se mohou často tvořit zapařeniny, potničky či opruzeniny, což je živná půda pro množení patogenů. Stejné problémy ale nastávají i u lidí zdravých. Některé části těla – např. kožní záhyby (na břiše, pod prsy, v oblasti stehen) mají větší sklon k pocení, a jsou tedy stejně citlivé. Potíže se často neobjevují jen na kůži. Při omezené možnosti hygieny mohou nastat i problémy intimního rázu – výtoky, infekce močových cest a podobně.
Pokožka v ohrožení
Potničky často vznikají zapařením pokožky při vysokých teplotách. Mohou být i důsledkem dlouhodobějšího nedostatku vody v těle. Náš organismus pak nevyrobí dostatek potu na ochlazení, ten zůstává jen pod kůží a zapříčiní vznik pupínků. Nejčastější jsou potničky v tříslech, pod prsy, na hýždích a podobně. Dost svědí a při jejich škrábání můžete zanést do drobných ranek infekci. Vlhko, teplo a mechanické tření způsobují vznik opruzenin a množení kvasinek, bakterií a dalších patogenů. Při nadměrném pocení a zapaření dochází k jejich přemnožení. Kvasinky způsobují změknutí a porušení kůže, což následně vede až k tvorbě prasklinek, které jsou projevem nemoci zvané intertrigo čili k opruzení. Zarudlá plocha nebo i jednotlivé načervenalé pupínky pálí, svědí a bolí. Mezi velmi rizikové faktory vzniku opruzenin u dospělých patří právě inkontinence, snížená pohyblivost nebo imobilita osob.
Braňte se správným výběrem
Díky moderním materiálům si mohou letní dny užívat všichni. Osoby zdravé i osoby s inkontinencí. Důležitá je hlavně prodyšnost – nejen u oblečení, ale hlavně u inkontinenčních pomůcek. Pro mnoho lidí je velmi podstatná diskrétnost. Moderní inkontinenční pomůcky jsou vyráběny z materiálů, které nešustí a díky superabsorbentu udrží daného jedince dlouho v suchu. Zásadní v prevenci opruzenin je však odpovídající hygiena.
Nezastupitelnou úlohu v péči o pacienty s inkontinencí mají dnes také vlhčené ubrousky. Vyrábí se ve větších velikostech než např. vlhčené ubrousky pro děti a jsou obohaceny o zvlhčovadla a v nich rozpuštěné účinné látky, které čistí a ošetřují pokožku. Podle nich se liší i užitím – některé jsou určeny pro hygienu celého těla, jiné např. jen pro intimní partie.
Různé typy krémů
Dalšími pomocníky pro udržení zdravé kůže jsou produkty pro mytí bez použití vody. Prodávají se ve formě pěny nebo emulze a jejich užití je velmi komfortní a hlavně účinné.
Nedílnou součástí prevence jsou pak bariérové ochranné krémy, které problémům spojeným s nošením inkontinenčních pomůcek předchází, respektive je v případě vzniku i řeší. K opakovanému a preventivnímu užití v průběhu dne je určen krém s argininem, který vytváří transparentní ochrannou vrstvu a dovoluje pokožce dýchat. Má lehkou konzistenci a snadno se vstřebává. Arginin obsažený v krému hloubkově hydratuje a urychluje regeneraci pokožky.
Při prvních příznacích narušení pokožky, začervenání a vzniku pupínků se používá krém s oxidem zinečnatým. Ten na pokožce vytváří bílou ochrannou vrstvu a ta brání před škodlivým působením dráždivých složek obsažených v moči a stolici. Má léčebný účinek. Vzhledem k možnému vysušení pokožky působením oxidu zinečnatého je jeho užití vhodné na noc, nikoli přes den jako prevence.
Specializované produkty pro péči o pokožku nabízí například řada Seni Care. Ze široké škály výrobků určených k jemnému čištění kůže, k regeneraci a aktivaci i k účinné ochraně pokožky si vybere určitě každý. Nejen osoby trpící inkontinencí, ale i všichni, kterých se týkají jen občasné problémy spojené s pocením nebo vysoušením kůže v letních měsících. Základem zdravé pokožky je správná péče o ni.
(hno)
Zdroj:
https://www.celostnimedicina.cz/poceni.htm
https://priznaky.vitalion.cz/poceni/
https://www.prozeny.cz/clanek/tohle-jsou-nemoci-za-ktere-muze-poceni-vime-jak-s-nimi-bojovat-32983
https://www.lekarna.cz/clanek/opruzeniny-u-dospelych-co-na-ne-plati-a-jak-se-jim-vyhnout/
https://seni.cz/cs_CZ/content/proc-seni-care