Kůže jako životně důležitý orgán
Kůže coby největší orgán lidského těla plní řadu funkcí. Zajišťuje ochranu před vnějšími vlivy, jakými mohou být různé mikroorganizmy, chemické látky či UV paprsky. Tvoří navíc mechanickou bariéru. Udržuje tělesnou teplotu, vytváří vitamín D a neméně důležitá je i její senzorická úloha. Kožní povrch má jen mírně kyselé pH, které se pohybuje v rozmezí 4,5 až 5,5. Tato hodnota podporuje růst fyziologické kožní mikroflóry a naopak potlačuje vznik té patologické. Pokud je však kůže dlouhodobě vystavena účinkům moči, dostává se pH do neutrálních hodnot a dochází tak ke snižování bariérové funkce kůže.
Když se tvoří zánět…
Pokud je kůže delší dobu vystavena přítomnosti tekutiny, vlhka a vyšší teploty, dochází k maceraci pokožky. Takto zasažená kůže je náchylnější k poranění třením a odíráním, ale také k pronikání bakterií, plísní či toxinů. V postiženém místě se rozvíjí zánětlivá reakce, která vede k porušení kožního krytu. Pokud se poškození nadále prohlubuje, začnou se tvořit puchýře či vředy. V této fázi již pacient cítí značný diskomfort − od pálení či svědění až po silné bolesti, které narušují spánek a snižují kvalitu jeho života.
Rizikovou skupinu tvoří především senioři a pacienti upoutaní na lůžko. Vlivem stárnutí se kůže stává křehčí, citlivější, dochází ke snižování její regenerační schopnosti a klesá také její imunitní funkce. V konečném důsledku je kůže náchylnější k poranění a infekcím. Starší pacienti mívají navíc sníženou citlivost a často počínající problémy a poranění vůbec nevnímají. Navíc se tkáně u seniorů hojí pomaleji, a to až čtyřikrát. U ležících pacientů se poškození kůže způsobené zánětem často kombinuje s poškozením vlivem dlouhodobého tlaku na měkké tkáně s následným rozvojem proleženin.
Nepodceňujte výběr pomůcek a kosmetiky
Mezi další faktory, které mohou přispívat k rozvoji nebo zhoršení zánětu kůže, patří nedostatečná či nevhodná péče o pokožku, používání nekvalitních pomůcek nebo jejich nedostatečná výměna. Inkontinenční pomůcky by měly být vybírány individuálně podle potřeb konkrétního pacienta. Navíc by měly dobře pohlcovat zápach, být prodyšné a dostatečně savé. Při jejich výběru by měl být kladen důraz také na jejich správnou velikost. Výměna by měla být včasná a pravidelná, nejdéle za 8 hodin.
Pokožku zatěžovanou inkontinencí je nutné velmi často čistit od moči. K tomuto účelu jsou určeny speciální čisticí pěny a mycí emulze, naopak obyčejná voda a klasická mýdla nejsou příliš vhodné, protože vedou k vysoušení pokožky. V dalším kroku je nezbytné očištěnou pokožku dostatečně hydratovat vhodnými kosmetickými prostředky s obsahem zinku, lanolinu nebo jiných ochranných látek.
(mraf)
Zdroje:
https://www.continence.org.au/resource/skin-care-and-incontinence
https://seni.cz/cs_CZ