Co se skrývá za anglickou zkratkou IBD?
Nespecifické střevní záněty, které se často označují zkratkou IBD (inflammatory bowel disease), jsou souhrnným označením pro hned několik diagnóz. Mezi nejznámější patří ulcerózní kolitida a Crohnova nemoc. Tyto záněty postihují trávicí ústrojí a onemocnět jimi mohou muži i ženy.
- Počet případů ulcerózní kolitidy se u nás pohybuje mezi 21 a 47 na 100 000 obyvatel.
- Crohnova choroba má prevalenci 11–22 na 100 000 osob.
Přesná příčina těchto dvou onemocnění není dosud do detailu popsána, ale na vzniku zánětů se mohou podílet poruchy imunitního systému střeva, životospráva, psychická zátěž či dědičné předpoklady.
Nespecifické střevní záněty jsou bohužel celoživotními chorobami
- Ulcerózní kolitida je chronické nevyléčitelné onemocnění a stav nemocných s ním se může v průběhu života zhoršovat i zlepšovat. Pacienti při vzplanutí nemoci trpí průjmy a křečemi v břiše nebo mohou mít i teploty. V klidové fázi nemoci nemusí naopak pociťovat žádné potíže.
- Crohnova nemoc je stejně jako ulcerózní kolitida celoživotní a nevyléčitelné onemocnění, při kterém příznaky závisí na umístění nemoci. K jejím prvním příznakům patří průjmy, bolesti v pravém podbřišku, teploty a úbytek hmotnosti. Při postižení tračníku (části tlustého střeva) se objevují průjmy s krví, křeče, teplota a chudokrevnost. Pokud Crohnova nemoc zasáhne tenké střevo, pacienti trpí poruchou vstřebávání živin.
Diagnóza ulcerózní kolitidy a Crohnovy choroby se potvrzuje zejména na základě laboratorního vyšetření krve a koloskopie, při které se odebírají vzorky na histologické vyšetření. V případě potřeby se využívají další vyšetřovací a zobrazovací metody.
Jak se nespecifické střevní záněty léčí?
Léčba nespecifických střevních zánětů začíná tzv. konzervativně, tedy užíváním léků. Využívají se k ní aminosalicyláty, kortikoidy, antibiotika či různé léky působící na imunitní systém. Součástí léčby jsou také podpůrné přípravky, jako jsou probiotika, vitaminy, minerály a další.
- Pokud se průběh onemocnění zkomplikuje, přistupuje se k chirurgické léčbě.
- V některých případech je potřeba vytvořit vývod ze střeva – u tenkého střeva se jedná o ileostomii, v případě tlustého střeva jde o kolostomii. Stomie může být dočasná či trvalá.
- Podle průzkumu provedeného pacientskou organizací České ILCO, která sdružuje pacienty se stomií, je ve více než polovině případů důvodem pro vytvoření vývodu právě nespecifický střevní zánět.
K vytvoření vývodu se u pacientů se střevními záněty přistupuje v případech, kdy po odebrání části poškozeného střeva není možné napojit dva konce k sobě. Stomie pak stejně jako v jiných případech slouží k odchodu střevního obsahu a je potřeba se o ni starat a předcházet jejím komplikacím.
(pak)
Zdroje:
https://www.medicinapropraxi.cz/pdfs/med/2011/10/09.pdf
https://www.ilco.cz/vysledky-pruzkumu-o-zanoreni-stomie/
https://www.ibdrelief.com/learn/treatment/surgery/stomas