Jak si zkontrolovat znaménka? Existuje jednoduchá metoda
Větší pozornost byste měli svým znaménkům věnovat v případě, že máte na těle větší množství pih nebo pokud jste se obzvláště v dětství vícekrát spálili.
Ostatním stačí znaménka kontrolovat jednou za čas. Právě pravidelné pozorování je vhodná prevence pro předejití vzniku rakoviny kůže.
Mateřská znaménka a pihy nás zdobí a provází celý život. Aby se však nestaly nebezpečnými, je potřeba je pravidelně kontrolovat a starat se o ně. Metoda ABCDE nám pomáhá odhalit, zda je s našimi znaménky něco v nepořádku, a je tak třeba navštívit dermatologa, aby se předešlo vzniku melanomu. Samovyšetření zvládne každý sám. Provádějte ho v klidu, v kvalitně osvětlené místnosti se zrcadly, pro kontrolou nedostupných míst.
Je znaménko asymetrické?
Normální mateřská znaménka nebo pihy jsou obvykle symetrické. Pokud bychom je rozpůlili, vznikly by dvě symetrické poloviny. Zpozorněte, pokud nebudou na obou stranách vypadat stejně.
Tvar sám o sobě neznamená zhoubný nádor, některá mateřská znaménka mají nepravidelný tvar. Je ale jedním ze znaků, na které se odborníci zaměří.
Je znaménko nepravidelného tvaru? Má nejasné hranice?
Mateřská znaménka a pihy jsou obvykle kulaté. Ty s neostrým nebo zubatým okrajem mohou být známkou rakovinného nebo předrakovinného bujení.
Má znaménko jinou barvu než před měsícem?
Obvykle jsou jednobarevné. Pokud má znaménko více než jednu barvu, považujeme ho za podezřelé. Pozor také na změny barvy, a to jak ztmavnutí skvrny, někdy až do tmavě fialové nebo černé, tak její zesvětlení.
Je jeho průměr větší než 6 milimetrů?
Pokud je znaménko větší než 6 mm, navštivte kožního lékaře a nechte si ho zkontrolovat. To se týká i těch znamének, které nemají žádné jiné abnormality, pokud jde o barvu, ohraničení nebo asymetrii.
Mění se znaménko v čase?
Mateřská znaménka se obvykle výrazně nemění. Zpozorněte, pokud znaménko nebo výrůstek mění svou velikost, vzhled a strukturu.
Pokud jste na některou z otázek při kontrole odpověděli ano, je třeba navštívit kožního lékaře a nechat si znaménka zkontrolovat odborníkem. Pokud vás znaménko bolí, svědí nebo krvácí navštivte ihned dermatologa.
Na kontrole svého lékaře informujte o všech rizikových faktorech - vystavování slunečnímu záření, jiné formy opalování (například solárium), předchozí rakovina kůže, rodinná anamnéza a další zdravotní potíže.
Pravidelnou preventivní prohlídku u dermatologa byste měli absolvovat jednou za dva roky i v případě, že se vaše znaménka nemění. Právě díky nim můžete předejít vzniku nádorového onecmonění. Prohlídku si můžete zapsat do kalendáře preventivních prohlídek a očkování, abyste na ni nezapomněli v případě, že vás nebudou trápit žádné komplikace.