Strach ze ztráty kontroly
Pokud máte nepředvídatelný močový měchýř, vaše dovolená se může změnit v noční můru hned na letišti, ohlásit se může už během stání ve frontě na odbavení nebo před nastoupením do letadla… Potíže s inkontinencí často vyvolávají úzkost a nervozitu, podkopávají sebevědomí a postižené osoby se vyhýbají mnohým aktivitám, které by si jinak dopřály, například výlet na opuštěnou pláž.
Australský průzkum ukázal, že čtvrtina pacientů s močovou inkontinencí se cítí omezena v každodenním cestování; při delších cestách se toto číslo téměř zdvojnásobilo.
Při opakovaných potížích s únikem moči je vhodné navštívit odborníka. Než tak učiníte, může se vám hodit trojice osvědčených rad, jak si s inkontinencí poradit na cestě, na kterou se právě chystáte.
Rada první: Plánujte s předstihem
Vyhněte se stresu. Nebalte na poslední chvíli. Ať už hodláte cestovat autobusem, vlakem, nebo letadlem, rezervujte si sedadla v dostatečném předstihu, abyste si mohli vybrat místa v uličce a v dostatečné blízkosti toalet. Pokud jedete na delší cestu autem, promyslete si trasu i s ohledem na potřebu zastavení. Užitečným pomocníkem může být také mapa s dostupnými toaletami, kterou si můžete v podobě aplikace stáhnout do chytrého telefonu. Aplikace byla původně vytvořena pro lidi trpící střevními záněty, ale využít ji může každý. Její pokrytí je velmi dobré převážně pro Českou republiku.
Rada druhá: Zásobujte se
Ať jedete kamkoli, ujistěte se, že s sebou máte dostatek inkontinenčních vložek. Může to sice klást větší nárok na objem zavazadla, ale pro mnoho lidí trpících inkontinencí je to lepší varianta než se stresovat sháněním těchto pomůcek v místě dovolené. Pokud se rozhodnete spolehnout na to, že se dozásobíte až v cílové destinaci, je dobré dopředu zjistit, zda se inkontinenční pomůcky, které máte ověřené, prodávají také v zemi, do níž se chystáte vyrazit, a pokud ano, pod jakým názvem.
Rada třetí: Neomezujte příjem tekutin
Mnoho lidí odmítá před delší cestou pít, avšak před potížemi s únikem moči je to rozhodně neochrání. Raději se vyhněte dráždivým nebo močopudným látkám. K těm patří alkohol, kofein, šumivé nápoje, kopřivový čaj, hodně kořeněné potraviny, čokoláda a třeba i rajčata. Pitný režim nijak neomezujte, nedostatek tekutin by snížil kapacitu vašeho močového měchýře a ve výsledku jen zvýšil jeho citlivost a s ní i vaše obtíže.
(mir)
Zdroj:
https://www.urologiepropraxi.cz/pdfs/uro/2010/03/02.pdf
https://www.depend.com.au/living-with-incontinence/dont-let-incontinence-get-in-the-way-of-your-travel-plans/