Jak si poradit při neplánovaném porodu?
Poradíme vám, jak postupovat v případě, že hrozí neplánovaný porod a je nutné odložit nebo přerušit transport rodičky do porodnice. V tomto případě je jí povinen pomoci každý. Vyžaduje to jen vůli pomoci, rozvahu a schopnost improvizace. Úkolem pomocníka je zajistit rodičce soukromí, psychicky ji uklidnit a v neposlední řadě jí poskytnout asistenci při porodu a bezprostředně po něm.
Upozornění: Článek pojednává o první pomoci při neplánovaném překotném porodu. Neslouží jako návod pro alternativní domácí porody. Zabývá se pouze standardním porodem bez jakýchkoliv komplikací.
Překotný porod se týká zejména vícerodiček se silnými děložními stahy. Blížící se porod signalizují silné kontrakce po 2 minutách, při nichž je již často možné vidět prořezávající se hlavičku.
Prvním krokem by v tomto případě mělo být přivolání odborné zdravotnické pomoci na lince 155, operátorka vám bude po telefonu radit a po příjezdu sanitky zdravotníci o rodičku převezmou péči.
Jak ženě pomoci při začínajícím porodu?
- Ženu uklidníme a pomůžeme jí s přesunem na co nejčistší a nejteplejší místo, které jí poskytne co možná největší soukromí. Pomůžeme jí svléci se ze svrchního oděvu, který by překážel při porodu.
- Neméně důležitá je maximálně možná hygiena především rukou a překrytí úst a nosu rouškou nebo látkou. Žádoucí je také použití jednorázových rukavic.
- Pomůžeme ženě zaujmout nejlépe polohu v polosedě. S podloženou hlavou a rameny (rodička může být sama opřena o nějakou oporu, popř. o za ní sedící osobu) s roztaženýma a pokrčenýma nohama. Můžeme ji podložit čistým igelitem, bundou, ručníky, prostěradlem aj.
- Snažíme se na ni stále mluvit. Povzbuzujeme ji a chválíme. Směřujeme ji k tomu, aby během porodních bolestí rychle povrchně dýchala. Pokud stále ještě nevidíme prořezávající se hlavičku mezi stydkými pysky, uklidňujeme ji, aby netlačila. Tímto získáme drahocenné minuty, kdy by již mohla dorazit odborná pomoc.
Jak poskytnout pomoc během porodu?
- Během stahů dělohy, které se projevují bolestí, přimějte rodičku, aby uchopila svoje kolena, předklonila hlavu, zadržela dech a usilovně tlačila. Mezi jednotlivými stahy by měla odpočívat.
- Při porodu hlavičky dítěte ji přidržujte. Hlavička se při porodu otáčí kolem své osy, tomu nijak nebraňte. Obličej dítěte může být někdy pokryt blanou z plodových obalů, tu odstraňte prstem. Pokud je pupečník obtočen kolem krku dítěte, šetrně jej přetáhněte přes hlavu dítěte.
- Pokud vidíte obě raménka, uchopte dítě pevně v podpaží (pozor je kluzké) a zvedněte jej k břichu rodičky.
- Dítě položte mezi roznožené, v kolenou ohnuté dolní končetiny rodičky a pupečník zaškrťte improvizovanou tkanicí (např. šňůrkou, tkaničkou, provázkem). První tkanici utáhněte alespoň 10 cm od těla dítěte. Druhou utáhněte ve vzdálenosti tak 10 cm od prvního zaškrcení. Mezi podvazy pupečník přerušte nůžkami nebo nožem. Pupečník musí být na obou místech pevně zaškrcen. Je to prevence krvácení, ke kterému by došlo při špatném podvázání.
- Placentu v žádném případě nevytahujte z rodidel silou. Hrozilo by riziko neúplného odloučení placenty s následným krvácením a ohrožením života matky. Většinou trvá několik minut až jednu hodinu, než se odloučí a vyjde z rodidel sama. Pokud vyšla před příjezdem lékaře, uchovejte ji ke kontrole.
Jak se postarat o novorozence?
- Novorozence osušte a přesvědčte se, že zaškrcení pahýlu pupečníku dobře drží a pahýl nekrvácí. Pupeční pahýl pokud možno sterilně přikryjte. Dítě zabalte do čisté látky, aby neprochladlo, a dejte matce, aby jej přivinula k sobě (dítě se o matku ohřívá).
- Nezačne-li dítě po porodu samo křičet, je nutné jej opatrně dát do polohy hlavou dolů, aby mu z úst vytekla plodová voda. Poté by mělo ležet na boku, aby mohla dále odtékat plodová voda z úst.
- Pokud dítě stále nekřičí, opatrně mu vytřeme čistou látkou plodovou vodu z úst.
- Když stále nejeví žádné známky života, provedeme poplácání chodidel novorozence a masírování zad.
- Pokud nic z toho nepomůže, zahajte umělé dýchání (1 vdech za 2 vteřiny) a nepřímou srdeční masáž (frekvence 120/min.). Přesnější instrukce k němu vám poskytne operátor záchranné služby po telefonu.
Pokud je rodička na porod sama...
V dnešní době lze předpokládat, že žena ve vysokém stupni těhotenství je vybavena mobilním telefonem.
- Volejte rychlou záchrannou službu, která vás bude do svého příjezdu instruovat, co máte dělat.
- Dejte si telefon na hlasitý odposlech.
A nemějte obavy, za telefonické asistence operátorek zdravotnické záchranné služby se již narodilo po celém světě mnoho zdravých miminek.