Jak si Češi (ne)lámou kosti
Lidský skelet obsahuje 206 kostí, tvořených pevnou tkání z kostních buněk, bílkovin a minerálů, jako například vápníku. Odolnost a pevnost kostní hmoty je dána věkem, velikostí a zdravotním stavem kosti.
Muži, pozor na hlavu!
Pády a dopravní nehody jsou nejčastějšími příčinami úrazů komplikovaných zlomeninami. Nejběžnější bývají zlomeniny končetin, klíční kosti a žeber. K nejzávažnějším a život ohrožujícím zraněním pak patří zlomeniny páteře a zlomeniny lebečních kostí. Muži jsou mnohem častěji postiženi zlomeninami kostí lebky a obličeje. Ze statistik vyplývá, že u tohoto typu zlomenin připadají na jednu hospitalizovanou ženu více než tři hospitalizovaní muži. Ženy dále mírně zaostávají za muži v úrazech s vícečetnými zlomeninami.
Na stará kolena…
Trend je opačný u zlomenin kosti stehenní, kde mají dvojnásobný náskok ženy. V roce 2005 byl u nás evidován průměrný věk pacientů se zlomeninou této nejdelší kosti těla 73 let! Možné vysvětlení je, že se ženy dožívají vyššího věku, mají početní převahu ve vyšších věkových kategoriích a trpí častěji osteoporózou. V kategorii úmrtnosti na zlomeniny vedou fraktury horní části kosti stehenní – krčku – právě u starších jedinců.
Nohy v sádře
U dětí do 14 let dojde při úrazu ke zlomenině ve třetině případů. V 80 % se jedná o zlomeniny končetin, dále kostí obličeje a lebky a nemalé procento patří zlomeninám krku, hrudníku a pánve. Postiženi jsou častěji chlapci než dívky jako patrný důsledek riskantních chlapeckých aktivit.
Vůči zlomeninám není imunita
Počet úrazů se zlomeninami se stále zvyšuje a opatrnost a předcházení úrazům je na místě. Právě ve stáří jsou následky zlomenin nejvážnější a vedle opatrnosti jim lze zabránit právě prevencí a léčbou osteoporózy.
(thom)
Zdroj:
www.uzis.cz: Aktuální informace Ústavu zdravotnických informací a statistiky České republiky, Zlomeniny 2005
www.health-news-and-information.com