Biologická neboli cílená léčba je jednou z nejnovějších možností, jak dostat pod kontrolu rakovinné bujení. Jejím úkolem není zabíjet všechny rychle se množící buňky, jako je tomu u chemoterapie. Je vyvinuta tak, aby se zaměřila cíleně na růst a šíření rakoviny. Účinkuje někdy i tam, kde chemoterapie nezabírá. Některé druhy léčby jsou po přidání biologik účinnější. Samozřejmě cílená terapie není bez nežádoucích účinků. Jsou ale odlišné a většinou méně závažné než u chemoterapie.
Řešení zvláště nebezpečných tumorů
Zhruba každý pátý nádor prsu má na svých buňkách bílkoviny, které se jmenují HER2/neu (říká se jim také HER2 nebo HER, podle zvyklostí daného pracoviště). Tyto bílkoviny způsobují, že nádor roste rychleji a je agresivnější. Znamená to ale i možnost cílené léčby, zaměřené tímto směrem. Existuje celá skupina látek, které rizikové bílkoviny blokují. Jsou si dost podobné a mají též podobné účinky. Používají se pro radikální i paliativní léčbu (zaměřenou na prodloužení a zkvalitnění života nemocných), samostatně i v kombinaci s chemoterapií nebo jinou léčbou. Průběh terapie bývá klidný, závažnější nežádoucí účinky jsou poměrně vzácné.
Když biologika posilují léčbu
Asi dva ze tří nádorů prsu jsou citlivé na hormony (estrogen nebo progesteron). Je pro ně vhodná jednak léčba hormonální, která spočívá ve snižování hladin hormonů nebo blokádě jejich účinku, ale uplatňují se i biologika. Dovedou výrazně zvýšit účinek hormonální terapie, i když je to někdy za cenu větších nežádoucích účinků. Při této léčbě je potřeba opatrnosti zejména kvůli možnému výskytu vážnějších infekcí. Obvyklé nežádoucí účinky bývají mírného rázu – objevuje se únava, nevolnost či zhoršení krevního obrazu.
Cílená léčba je sice relativně méně využívána, ale to neznamená, že není dobrá. Tam, kde je jiný postup neúčinný nebo nebezpečný, zastává významné místo. I ona zachraňuje životy a pomáhá.
(pez)
Zdroj:
https://www.cancer.org