Jak si po porodu poradit s lupénkou?
Samozřejmě, že si poradíte po porodu s lupénkou! Poradily si jiné ženy, poradíte si také. Naštěstí na to nejste sama, máte k dispozici lékaře, poradny, rodinu a přátele.
#PAGE_PARAMS# #ADS_HEAD_SCRIPTS#
Připojte se do komunity uLékaře.cz a získejte přístup k historii všech svých dotazů a odpovědí.
Již máte účet?
Přihlaste se zde
Máte Facebook? Ušetřete si čas a jednoduše se přihlaste skrz něj.
Přihlásit se přes FacebookZadejte e-mailovou adresu se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.
Chcete se přihlásit?
Přihlaste se zde
Nemáte účet?
Registrujte se
Samozřejmě, že si poradíte po porodu s lupénkou! Poradily si jiné ženy, poradíte si také. Naštěstí na to nejste sama, máte k dispozici lékaře, poradny, rodinu a přátele.
Snad každá těhotná žena se během svého radostného očekávání soustředí na hlavní cíl – donosit zdravé dítě a v klidu a pohodě ho porodit. Když se to podaří, je to skvělá zpráva. Ale najednou nastává období nové, na které jste doposud pomýšlely jen mlhavě. Co bude po porodu?
Žena, které přivedla na svět druhé a další dítě, to ví. Většinou si dělá starosti jen o to, jak nový režim zvládne a kolik práce v krásném, ale obtížném období zastane, když má děti s odlišnými potřebami. Pro prvorodičku je to ovšem velká životní změna, doslova nový svět. A starosti o budoucnost mohou poněkud hůře dopadat na hlavy žen, které bojují s chronickou nemocí, jako je právě lupénka.
Zatímco v těhotenství se lupénka obvykle zmírňuje, po porodu se často zhorší a u některých žen mohou nastoupit i zcela nové obtíže postihující klouby, případně nehty. Tuto nepříjemnou zprávu je třeba brát jako fakt. Pravdou ale také je, že když bude zhoršení dramatické, po porodu může žena dostat systémovou léčbu, kterou není možné v těhotenství podat. Nepropadejte tedy panice, že vám nebude pomoci. Pomoc je naopak na dosah. Hlavní je, že máte zdravé dítě, teď musíte myslet nejen na jeho potřeby, ale i na ty svoje.
Po porodu je určitá skleslost zcela normální a nemusí jít přímo o depresi. V zahraničí pro tento stav používají elegantní termín „baby blues“, jako by život byl na chvíli smutná písnička. A je to tak. Mohou za to hormony, nemusíte se za to stydět ani se ze skleslosti obviňovat. Berte to jako fázi, kterou si procházíte. Psychika může mít vliv na intenzitu obtíží při lupénce a naopak – vážnější obtíže prostě nepotěší. I to je normální, takové pocity jsou zcela lidské. Ale nepoddávejte se tomu. Aktivně se věnujte tomu, co máte rády, dělejte si radost a těšte se z každého úsměvu.
Poporodní období bývá plné úzkostných otázek ohledně budoucnosti. Tím spíš, pokud se cítíme v ohrožení, a chronická nemoc k takovým pocitům vést může. Tak tedy na rovinu: třeba nebude vše podle vašich ideálních představ. Některé ženy s těžší lupénkou nemohou chodit se svými kojenci plavat, matky trpící psoriatickou artritidou neujdou dlouhé procházky s kočárkem a fanynka kojení s těžkou lupénkou bradavek nebo s potřebou systémové léčby třeba nebude moci kojit dítě tak dlouho, jak by si ideálně přála. Ale stále se nabízejí schůdné alternativy, které zajistí vám i vašemu dítěti kvalitní život.
Přestože po porodu imunitní reakce opět zesílí, může kojící ženy postihnout ještě jeden problém a tím je částečné oslabení imunity při nedostatečné výživě. Ne každé ženě se zkrátka daří vyladit stravu tak, aby měla dost látek, které chce předat do mléka a které sama potřebuje. Tento stav dobře odpovídá na podávání vitaminů, chybí nejčastěji A a D. Ale i když se situace celkem zvládá, může dojít ke kolonizaci ložisek lupénky, zejména té inverzní. Vzniká zánět, který se někdy těžko zahání a jdou při něm proti sobě dvě potřeby – tlumit lupénku a zvládnout infekci. Jednomu kortikoidy prospívají, druhému škodí. Co s tím?
To nejlepší, co vám můžeme poradit, je úzká spolupráce s lékaři. A nemusíte chodit složitými cestami. Oslabení imunity nemusí hned řešit imunolog s půlroční čekací lhůtou, bohaté zkušenosti s ním má i každý gynekolog. O ženy po porodu pečuje po celý život a jeho zásah bude pravděpodobně věcnější než půlroční samoléčba. Léčbu lupénky indikuje každý dermatolog a v případě nejistoty ohledně možnosti kojení při léčbě je vždy možné nahlédnout do veřejně přístupných databází. Jestli se v tom nevyznáte, máte k dispozici bezplatnou online a telefonickou poradnu Laktační ligy.
Pro matku malého dítěte je někdy těžké sebrat se a odejít k lékaři, zvláště když kojí v krátkých intervalech nebo je na dítě silněji citově fixována. Možná to zní přehnaně, ale je to přirozené – pomocí hormonů nás příroda citově ladí tak, aby se nám po dítěti stýskalo.
Dítě, které toleruje nosítko, můžete vzít k lékaři nejsnáze s sebou, ale i v kočárku to obvykle jde. Pokud ho s sebou brát nechcete, ale chcete ho mít na dosah, poproste manžela, svoji matku nebo kamarádku, aby šli s vámi a jezdili s kočárkem před poliklinikou. V době mobilních telefonů si dovedete dát vědět, jakmile se vám zasteskne nebo když se dítě rozpláče hlady. U leckterého lékaře potkáte i sympatickou sestru, která miminko po dobu vyšetření zaopatří, někdy stačí předem zavolat a ujistit se, že to není problém.
Zkušené matky vám jistě poradí, abyste s lupénkou hledaly hlavně životní pohodlí, ne dokonalost. Když dítě usne, odpočiňte si s ním. Nemusíte mít perfektně naklizeno, zdraví a dobrá nálada jsou daleko víc.
Zeptejte se zdarma na vše, co Vás zajímá o lupénce a mateřství, v poradně s názvem Pohodové mateřství s lupénkou. Váš dotaz zodpoví MUDr. Eva Dogoši. Ptát se můžete od 1. února ZDE
(pez)
Zdroje:
Murase J. E., Chan K. K., Garite T. J., Cooper D. M., Weinstein G. D. Hormonal Effect on Psoriasis in Pregnancy and Post Partum. Arch Dermatol. 2005; 141 (5): 601–606; doi: 10.1001/archderm.141.5.601.
Ares Segura S., Arena Ansótegui J., Díaz-Gómez N. M.; en representación del Comité de Lactancia Materna de la Asociación Española de Pediatría. La importancia de la nutrición materna durante la lactancia, ¿necesitan las madres lactantes suplementos nutricionales? [The importance of maternal nutrition during breastfeeding: Do breastfeeding mothers need nutritional supplements?]. An Pediatr (Barc). 2016 Jun; 84 (6): 347.e1-7. Spanish; doi: 10.1016/j.anpedi.2015.07.024. Epub 2015 Sep 14. PMID: 26383056.
Lupénka sice patří mezi nepříjemné chronické nemoci, ale v období porodu většině...
Jestli jste těhotná nebo plánujete těhotenství a zároveň trpíte lupénkou, možná...
Poradíme vám, jak postupovat v případě, že hrozí neplánovaný porod a je nutné...
Mnoho pacientek s tímto problémem má obavy z těhotenství a z toho, jak by jiný...
Narození potomka znamená pro maminku obrovskou radost. V období těhotenství...
Lupénka je v těhotenství k většině žen shovívavá. Porodem však tato „přestávka“...
Se zimním obdobím logicky přichází studený a suchý vzduch, nízké teploty, málo...
Lidem, kteří trpí nejtěžší formou psoriázy, tedy lupénkou, může jejich onemocnění...
Porod dítěte znamená pro ženu velikou změnu ve všech oblastech života, sexuální...
Narození toužebně očekávaného miminka je spojené s velkou úlevou, ale také s...
Počty pacientů, u kterých se prokáže roztroušená skleróza (RS), stále vzrůstají....
Úzkostné poruchy patří k nejčastějším psychickým potížím. Zahrnují však mnohem...
Výzkumy Světového fondu pro výzkum rakoviny potvrzují, že na své tělo nejvíce...
Zdravá strava musí být především vyvážená. Stále se opakující mantra výživových...
Jak zůstat štíhlí a fit a to i když jsou teploty stále ještě okolo bodu mrazu?...
Alergií na pyl trpí značná část obyvatelstva. Všichni, co mají s tímto onemocněním...
Tíží vás, co se stane, když na nádor prsu nebude fungovat chemoterapie? Nebo...
Lidský skelet obsahuje 206 kostí, tvořených pevnou tkání z kostních buněk, bílkovin...
Řada alergenů se dostává do organismu dýchacími cestami. Velmi často jde o pyly,...
Trápí vás přecitlivělost na kdeco, a přesto si chcete užívat života? Minimalizujte...
Poradíme vám, jak postupovat v případě, že hrozí neplánovaný porod a je nutné...
Chemoterapie může zpomalit šíření rakoviny, a prodloužit tak život pacienta,...
Péče o dlouhodobě nemocného člena rodiny bývá velmi náročnou a vyčerpávající...
Pálení a řezání v podbřišku, pocity, že už nedojdete na toaletu. Většině žen...
Střídavá péče, která opravdu zajišťuje stejná práva rodičům, nemusí být již...
Ať už trpíte žloutenkou typu C, ztukovatěním jater, či jaterní cirhózou, víte,...
Věděli jste, že když srdeční sval pracuje příliš rychle, máte vyšší riziko ztráty...
Zdravé klouby nejsou samozřejmostí ani v mladém a středním věku. Je třeba zvolit...
Alergie postihují stále více lidí a v nejrůznějších formách se stávají čím dál...
Nekontrolovaný únik moči trápí až 65 % seniorů žijících v sociálních zařízeních,...