Jak sestavit jídelníček pro zdravé orgány, které se ubrání nemocem
Výzkumy Světového fondu pro výzkum rakoviny potvrzují, že na své tělo nejvíce působíme zevnitř, zejména tím, co jíme. Kvalitní potraviny pomáhají orgánům fungovat optimálně. Ty nekvalitní, alkohol, fast food nebo pálený či zahřívaný tabák nutí orgány pracovat přesčas, vyvádí je z rovnováhy a umožňují třeba i vznik nádorů.
Máme pro vás tipy, kterých je vhodné se držet pro rovnováhu organismu.
1. Zvažte to
Zdravá váha je důležitá po celý život, někdy může kolísat, přesto by si ji měl každý udržovat ve zdravém rozmezí. Vyhněte se přibývání na váze v dospělosti.
2. Aktivní a fit
Zařaďte pohybové aktivity do vašeho každodenního rozvrhu. Světová zdravotnická organizace doporučuje týdně nejméně 150 min. lehké fyzické aktivity (chůze, cyklistika, domácí práce, zahradničení, plavání) nebo 75 min. náročnější fyzické aktivity (běh, rychlé plavání, rychlá cyklistika, aerobik, týmové sporty).
3. Vláknina základem jídelníčku
Ve stravě konzumujte minimálně 30 g vlákniny denně. Zařazujte jídla obsahující celá zrna, neškrobovou zeleninu, ovoce a luštěniny jako jsou fazole a čočka.
4. Omezte nutričně chudá jídla
Potraviny, které jsou energeticky bohaté, ale nutričně chudé, například fast food a další potraviny bohaté na tuky, škroby a cukry. Ne všechny potraviny bohaté na tuky jsou však špatné, třeba ořechy a semínka jsou naopak důležitým zdrojem živin.
5. Červeného masa pomálu
Červeným masem se rozumí hovězí, telecí, vepřové, skopové, jehněčí, koňské nebo kozí. Pokud ho jíte rádi, dejte si maximálně 3 porce týdně. Nedoporučuje se kompletní vyřazení masa, neboť je důležitým zdrojem bílkovin, železa, zinku a vitaminu B12.
6. Jezte opravdovou stravu
Nahraďte doplňky stravy obsahující mikroživiny vitamíny a minerály skutečnými potravinami, kde to je možné.
Není nutností vyřadit ze stravy občasnou nezdravou potravinu, tyto potraviny by však neměly pravidelně nahrazovat vyváženou stravu. Náš jídelníček by rozhodně neměl vést ke stresu a výčitkám z jídla, Naopak bychom měli mít po úpravě stravy pocit, že je nám lépe.
Chcete se zeptat lékařů a specialistů nejen na jídelníček? Položte dotaz v poradně uLékaře.cz.