Játra jako chemická továrna organismu
V játrech se odehrává řada životně důležitých procesů. Hrají klíčovou roli v metabolismu cukrů, tuků a bílkovin, podílejí se na srážení krve či detoxikaci organismu. Pokud jsou ve špatné kondici, odráží se to na celkovém zdraví člověka i na kvalitě jeho života. Při zvýšeném ukládání tuků do jaterních buněk se rozvíjí takzvaná steatóza neboli ztukovatění jater. Nejčastější příčinou jaterní steatózy bývá nadužívání alkoholu, nicméně v posledních letech se do popředí dostává právě steatóza nealkoholového původu.
Játra lze nejen propít, ale i projíst
Rizikové faktory pro rozvoj tukového onemocnění jater nealkoholového původu (NAFLD) jsou především zvýšená hladina cholesterolu v krvi, vysoký tlak krve, cukrovka 2. typu nebo obezita. Existuje i menší procento případů, kdy se NAFLD rozvíjí i u velmi štíhlých a jinak zdravých lidí v důsledku nezdravého životního stylu. Velmi zjednodušeně lze tedy říci, že steatóza hrozí především lidem, kteří se přejídají a k tomu mají nedostatek pohybu.
Běžné ztučnění jater není závažné a při úpravě životního stylu se může upravit samo, a to díky vysoké regenerační schopnosti jaterní tkáně. Nebezpečné jsou však jeho komplikace. Ve ztučnělých játrech stoupá riziko rozvoje zánětu a přeměněny jaterních buněk na vazivo za vzniku tzv. jaterní cirhózy. V takto změněném terénu se navíc může mnohem snadněji objevit rakovina jater. Kromě jaterních komplikací je NAFLD spojeno také se zvýšeným rozvojem srdečně-cévních chorob, které nemocného ohrožují často více než samotné jaterní postižení.
Když nemocná játra nebolí…
Játra nebolí, a proto pacienti s nealkoholovou steatózou nemají často žádné znatelné příznaky a na ztučnění jater se přijde náhodně. Pokud se dostaví obtíže, znamená to většinou již závažnější poškození. Cílem léčby je zlepšit stav jaterní tkáně a uchránit ji tak před vznikem rizikového zánětu. Zcela zásadní je změna životosprávy – snížit příjem cukrů a tuků, pravidelně se hýbat a sportovat, zredukovat tělesnou hmotnost a důsledně kontrolovat a léčit přidružená onemocnění. V některých případech může lékař doporučit užívání takzvaných hepatoprotektiv. Jedná se o skupinu léčivých přípravků, které chrání jaterní buňky před poškozením a zvyšují detoxikační kapacitu jater.
NAFLD se během posledních 30 let stalo závažným problémem moderní doby. Je to tichá, ale velmi nebezpečná epidemie. Vyvážená strava, dostatek pohybu a užívání hepatoprotektiv jsou stěžejními nástroji, jak se tomuto onemocnění účinně bránit.
Zdroje:
https://www.tribune.cz/clanek/43845-cesta-ke-snizeni-kardiovaskularniho-rizika-vede-pres-jatra
https://www.internimedicina.cz/pdfs/int/2015/05/03.pdf