Viry působící respirační infekce mohou být příčinou pandemie obezity
Epidemie představuje zvýšený výskyt určitého onemocnění. Slýcháme o ní v mnoha souvislostech, donedávna by nás však asi nenapadlo spojovat si ji i s takovým problémem, jako je obezita.
Obezita souvisí s genem
Tým amerických vědců v laboratorních zkouškách prokázal, že adenovirus 36, dlouho známý původce infekcí očí a dýchacího traktu, dokáže přeměnit lidské kmenové buňky v tukovou tkáň. V této studii byl také objeven gen, který se podílí jako „spolupachatel“ na obezitě. Tyto objevy by mohly vést k vývoji vakcíny, která by nám v budoucnosti v boji proti obezitě pomáhala. Samozřejmě adenovirus není jedinou příčinou obezity a ne všichni, kdo s ním přišli do styku, se poté potýkali s obezitou. Vědci by rádi nalezli faktory předurčující k rozvoji obezity a zároveň s nimi objevili i účinnou cestu, jak obezitu léčit, případně jí předcházet.
#IMG#Studii na schůzi American Chemical Society prezentovala lékařka Magdalena Pasarica z centra pro biomedicínský výzkum na univerzitě v Luisianě. Tato výzkumnice se zúčastnila již dříve pokusů, které prokázaly, že adenovirus 36 (Ad-36) je schopen vyvolat u infikovaných zvířat akumulaci tělesné tukové tkáně. Dřívější pokusy podaly také první důkazy toho, že lidská obezita je s infekcí adenovirem spojená. Ukázalo se totiž, že 30 % obézních respondentů bylo adenovirem infikováno. Mezi běžnou populací však promořenost Ad-36 činila pouhých 11 %. Pevný důkaz toho, že virus dokáže v organismu zvýšit množství tukových buněk, však podala až ve své nejnovější studii doktorka Pasarica.
Průzkum tukových buněk
Pro výzkum byly použity buňky získané z tkáně odebrané pacientům během liposukce. Polovina z těchto buněk byla vystavena působení Ad-36, druhá polovina nikoliv. Adenovirem infikované kmenové buňky se na rozdíl od buněk, které infikovány nebyly, přeměnily v buňky tukové tkáně.
Přesný mechanismus, jakým virus na buňky působí, zatím není znám. Vědcům se však podařilo objevit gen, který by mohl vinu nést. Gen označený jako E4Orfl by se mohl stát v budoucnosti cílem terapie, na jeho zneškodnění by mohly být orientovány vakcíny i antivirotika účinná proti obezitě.
očkováním proti obezitě?
Složitost mechanismů, které nás obklopují, je někdy zarážející. Zjištěná souvislost mezi epidemiemi respiračních nákaz a tloušťkou překvapuje. Dočkáme se očkování proti tloustnutí? Kdo ví. Jisté však je, že se na nárůstu kilogramů podílí řada faktorů, z nichž většinu ovlivnit můžeme.
(hak)