Viry proti komplikacím chřipky
Běžnou komplikací chřipky je nasedající bakteriální infekce, která nejčastěji postihuje horní a dolní cesty dýchací. U dětí často dochází v souvislosti s chřipkou a dalšími virózami dýchacích cest k zánětu středního ucha. Toto bolestivé a horečnaté onemocnění, v jehož důsledku může dojít k trvalému poškození sluchu, postihuje každoročně až osm milionů dětí na celém světě.
Co ukázal výzkum...
Není proto divu, že se hledají stále nové cesty, jak takovému onemocnění (a dalším bakteriálním komplikacím chřipky) předcházet. Doktor Vincent Fischetti z Rockfellerovy univerzity v New Yorku a jeho spolupracovníci se zaměřili na výzkum v poměrně neobvyklé oblasti. Zkoumali, jak využít toho, že i bakterie mají své viry, které je ničí stejně, jako nás poškozuje bakteriální infekce.
#IMG#Výzkum přinesl ovoce v podobě objevu bílkoviny lysinu. Tato bílkovina je zodpovědná za ničivou sílu protibakteriálního viru. Virový lysin vědci podávali ve formě nosního spreje myším infikovaným virem chřipky a bakterií Streptococcus pneumoniae, která patří mezi nejčastější původce zánětu středouší u dětí. Ukázalo se, že sprej s lysinem zlikvidoval přítomné bakterie se stoprocentní účinností.
Sprej jako prevence...
Testy na člověku dosud nebyly provedeny, nicméně vědci se domnívají, že sprej s obsahem protibakteriálních virových bílkovin by byl snadnou a jednoduchou prevencí bakteriálních infekcí, jež vznikají v důsledku poškození sliznic virem chřipky a dalších virů napadajících sliznice dýchacích cest.
Výsledky výzkumu...
To by podle vědců následně vedlo ke snížení spotřeby antibiotik a především ke snížení výskytu bakteriálních komplikací chřipky, a tím i k lehčímu průběhu chřipky jako takové. Podrobné výsledky výzkumu byly publikovány v březnovém vydání časopisu "Pathogens" (the Public Library of Science journal PLoS Pathogens).
(pat)