Období od podzimu do jara je každoročně spojeno s výskytem nejrůznějších viróz a chřipek. Původců je mnoho, uvádí se, že jde zhruba o 200 různých druhů virů. Bakterie jsou spíše druhotným faktorem – postihují sliznice již oslabené předchozí virovou infekcí. Snad jedinou výjimkou jsou klasické angíny s čepy na mandlích, kde je původcem streptokok. Jednoznačně nutné je zde nasadit antibiotika hned v počátku. V ostatních případech antibiotika příliš nepomohou, spíše mohou i uškodit. Například tím, že se bakterie postupně stávají vůči nim odolné. Široká škála původců prakticky znemožňuje prevenci těchto onemocnění pomocí očkování. Jedinou výjimkou je chřipka. Ovšem vzhledem k velké proměnlivosti chřipkového viru ani tato vakcína nemusí být u všech pacientů 100% účinná.
Rýma, nebo chřipka?
Příznaky těchto onemocnění se často směšují a ani pro lékaře nemusí být jejich rozlišení úplně jednoduché. Obojí je ve své podstatě kapénková infekce, která se zejména v kolektivech snadno šíří.
- Rýma či tzv. „běžné nachlazení“ je způsobeno celou řadu virových původců. Projevuje se kýcháním, otokem nosní sliznice, posléze i výtokem z nosu. K doprovodným příznakům patří bolesti v krku a oteklé lymfatické uzliny na krku, kašel, únava a většinou jen mírně zvýšená teplota. U malých pacientů může být i horečka, což je dáno kvalitou obranyschopnosti dítěte.
- Chřipka je způsobena viry, které mívají několik typů. Typická chřipka se projeví především vysokými horečkami, bolestmi svalů, kloubů a únavou. Bolest v krku či suchý kašel jsou jen doprovodné příznaky.
Homeopatická léčba je v případech nachlazení a chřipky velmi podobná. Je zaměřena na obraz nemoci u konkrétního pacienta, nikoliv na diagnózu. Kdy nasadit terapii?
Co aplikovat, když na nás „něco leze“
Některé homeopatické léky lze použít preventivně. Tedy tehdy, chceme-li zabránit rozvoji onemocnění, třeba po prochladnutí, nebo tehdy, když se takzvaně „necítíme“ ve své kůži.
Aconitum napellus 9CH – lék užitečný po silném prochladnutí, například poté, co spadnete do studené vody, nebo po profouknutí ledovým větrem.
Rhus toxicodendron 9CH – tento preparát se hodí tehdy, když dojde k prochlazení či promoknutí zpoceného těla, třeba při sportu.
Nux vomica 9CH – pomáhá v okamžiku, kdy se nastupující nemoc projeví pocitem, že se nijak nelze zahřát. Stav doprovází mrazení v zádech a případně kýchání, byť ještě bez rýmy. Za rozvojem nemoci může být vystavení se studenému průvanu.
Ferrum phosphoricum 9CH – přípravek se osvědčil při pocitu vnitřní horkosti, která je předzvěstí nastupující chřipky. Objevit se může i zarudnutí tváří, ovšem teplota (zatím) zůstává normální.
Tyto léky je dobré začít užívat hned poté, co začnete mít dojem prvních příznaků. Zpočátku homeopatika berte v hodinových intervalech, které později prodlužujte. V naprosté většině případů se žádná nemoc neprojeví nebo jen ve velmi mírné podobě.
A je to tady!
Pokud choroba již propukla, léky vybíráme podle toho, jak rychle a jak vysoká horečka se u nemocného objeví. U prudce a intenzivně nastupujícího onemocnění volíme nejčastěji mezi preparáty Aconitum napellus a Belladonna.
Aconitum napellus 9CH – jde o lék na prudce se objevující horečky kolem 40 st. C (typicky kolem půlnoci). Stav doprovází intenzivní horkost se zarudnutím kůže, ale bez pocení. Dalším příznakem je velká úzkost a obavy nemocného z toho, že má nějaké závažné onemocnění. Dotyčný má též silnou žízeň, ale chce pouze vodu – cokoliv jiného mu chutná hořce.
Belladonna 9CH – přípravek pomáhá při vysoké horečce, která z nemocného doslova sálá. Ten se potí, má zarudlou, teplou kůži a lesklé oči. V této situaci se mohou objevit i prudké pulzující bolesti hlavy. Pacient nesnáší hluk a světlo. Dalším signálem k nasazení tohoto léku jsou bolesti v krku způsobené zánětem sliznice. Belladonna je také velmi vhodná při počínající angíně.
Ferrum phosphoricum 9CH – hodí se při méně prudkém nástupu nemoci, kdy teploty dosahují maximálně 38 st. C. Děti bývají v pohodě, start počínající choroby ani nemusí pociťovat. Následně zvýšenou teplotu ale mohou doprovázet bolesti oušek či suchý dráždivý kašel, případně krvácení z nosu.
Bryonia alba 9CH – je lékem na horečky s bolestmi celého těla, kdy se nemocný potí a po vypocení se cítí o něco lépe. Bolesti se horší sebemenším pohybem a postižený si může stěžovat i na bolestivý suchý kašel. Volbu tohoto léku potvrzuje velká žízeň na větší objemy tekutin.
Gelsemium sempervirens 9CH – hodí se pro pacienty, kteří jsou při horečkách otupělí, ospalí a stěžují si na třes a slabost končetin. Kromě toho je může trápit i vodnatá a pálivá rýma. Příznak potvrzující vhodnost nasazení tohoto léku je i to, že přes vysokou horečku nemocný nemá téměř vůbec žízeň.
Homeopatika pomáhající s rýmou
Pokud má nemocný „jen“ rýmu či zvýšené teploty doprovází i výtok z nosu, k příslušnému z výše uvedených léků je možné přidat některý z následujících preparátů na rýmu.
Allium cepa 9CH – přípravek na vydatnou vodnatou rýmu, která dráždí okolí nosních dírek. Potíže jsou horší v teplé místnosti, na čerstvém chladném vzduchu se lepší.
Pulsatilla 9CH – zabírá na žlutou, hustou rýmu, kde ale sekret není dráždivý. Nemocný trpí spíše přes den a v noci rýmu střídá suchý kašel.
Kalium bichromicum 9CH – lék je vhodný na žlutou, hustou rýmu, kdy sekret zasychá do strupů, v nich může být i příměs krve. Pacienti si mohou stěžovat na pocit ucpaného nosu, případně na hustý vlhký kašel.
Pomocná opatření
Účinek homeopatik je dobré podpořit. Co může jejich dopad doplnit a posílit?
- Vitamín C. Prokazatelně zkracuje délku nachlazení, je to prvek protivirové imunity a silný antioxidant. Doporučuje se u dospělých užívat až 3× denně 1000 mg.
- Zinek. Je velmi důležitý pro funkci imunitního systému a podporuje také hojení tkání. Má se užívat 15–25 mg každé dvě hodiny.
- Extrakt z černého bezu. Má velký protivirový a protibakteriální účinek. Ve studiích bylo prokázáno, že významně zkracuje dobu trvání chřipky.
- Česnek. Patří ke známým přírodním antibiotikům. Má přímý ničivý účinek na viry a bakterie. Do těla navíc přináší dostatek síry, která je základní stavební součástí antioxidačních enzymů.
- Tymiánový extrakt. Je dalším tradičním prostředkem, který optimalizuje činnost imunitního systému.
Pro celkovou úlevu se doporučuje také popíjení horké vody s citronem, medem a skořicí. Tento nápoj kromě hydratace zklidňuje podrážděné sliznice hrdla a dýchacích cest a podporuje pocení čili eliminaci toxinů.