O lidském papilomaviru se dnes hodně mluví. Hlavně kvůli očkování, které má chránit před nádorovými změnami děložního čípku. Jak zjistili američtí vědci, tento virus také výrazně snižuje šance na početí dítěte ze zkumavky.
Co dokáže papilomavirus
Papilomavirus (HPV) se velmi snadno přenáší nechráněným stykem. Nejčastěji mezi 20. a 25. rokem, tedy u mnoha žen před tím, než biologické hodiny začnou zběsile tikat. Nákaza často proběhne bez příznaků. Někdy se objeví šedivé bradavičky nebo i větší bradavičnaté výrůstky na zevním genitálu nebo i ve vagině či močové trubici mužů. Tyto stavy se dají řešit chirurgicky – vyříznutím nebo laserem. Horší je, že virus po letech významně zvyšuje riziko rakoviny děložního čípku (cervikálního karcinomu).
Nečekaný problém
Studie publikovaná v časopise Fertility and sterility ukazuje, že infekce HPV snižuje šanci na početí fertilizací in vitro (IVF), tedy "ze zkumavky", až o polovinu. Ze 106 žen, které podstoupily IVF, bylo 17 nakaženo HPV. Žádnou jinou sexuálně přenosnou chorobou netrpěly. Počet i vitalita embryí byla u obou skupin stejná. O rok později se ukázalo, že otěhotnět po IVF se podařilo 57 % zdravých žen, ale jen 23 % infikovaných.
Kde je zakopán pes
Co je příčinou selhání IVF u nekažených žen, je velkou neznámou. Lékaři z newyorského Cornell Medical Center se domnívají, že u těchto žen došlo k ovlivnění imunity, a proto se jejich tělo brání uhnízdění embrya. Mateřský organismus jej totiž považuje za vetřelce.
Možná že se po dalších výzkumech stane testování na infekci HPV vodítkem při rozhodování o léčbě neplodnosti. Možná je o důvod víc nechat se očkovat proti HPV. A určitě se vyplatí zodpovědnější výběr partnera. Ostatně sexuálně přenosných infekcí, co mohou připravit o plodnost, je mnohem víc...
Zdroje: Spandorfer, S. Fertility and Sterility, September 2006; vol 86: pp 765–767. News release, American Society for Reproductive Medicine