Virtuální realita krade spánek
Je takřka dokonalá. Zaujme na první pohled. Nabízí tolik možností… Prostě přitahuje. Virtuální realita. Není divu, že hráči dokážou u monitoru prosedět celé noci. A komu z nás se neprotáhl večer na internetu?
Kouzlo hry
Všimli jste si, jak datově objemné jsou současné počítačové hry? Mají grafiku propracovanou do nejmenších detailů. Ty lepší i silný příběh a dramaturgii, která vás donutí hrát, děj se co děj. Není divu, že noc u počítače uplyne tak rychle. Ospalým ránem jdete do práce či školy, odpoledne se jako mátohy odplížíte domů a spíte. A večer? Neusnete.
Hrdinou snadno a rychle
Právě technická dokonalost her a emotivní děj dovedou náruživé hráče snadno k závislosti. Zvlášť náchylní jsou dospívající. Vždyť je tak snadné být neohroženým hrdinou! České děti stráví u počítače 14 hodin týdně. Pohybu se věnují pouhé 4 hodiny. Nedostatek pohybu a nepravidelný příjem mnohdy kaloricky bohaté potravy vede k obezitě. Potýkají se i s úrazy. Mají totiž tendenci akční prvky z her opakovat ve skutečnosti. Jenže jim chybí obratnost. A navíc, některé veletoče jsou možné opravdu jen v počítači.
Ohrožené vztahy
Dalším problémem počítačových maniaků jsou mezilidské vztahy. Bylo prokázáno, že násilné hry otupují kladné emoce. Hráči se potom ke svému okolí chovají nepřátelsky. Těžko navazují kontakty, hůře komunikují, mívají konflikty v práci, ale i manželství. Poté prožívají úzkost z nevydařených vztahů… A právě psychická pohoda je nezbytnou podmínkou kvalitního spánku a také zdraví.
Seznam negativních účinků závislosti na počítači je hodně dlouhý. Od poruch vidění, bolestí hlavy a páteře přes obezitu vede až k psychickým poruchám, dezorganizaci spánku a možnosti epileptického záchvatu. Počítač však za tyto problémy nemůže. Jestli bude dobrým sluhou, nebo zlým pánem, závisí jen na uživateli.
(ela)
Zdroj: Prim. MUDr. Karel Nešpor CSc., PhDr. Ladislav Csémy: Zdravotní rizika počítačových her a videoher