#PAGE_PARAMS# #ADS_HEAD_SCRIPTS#
Přihlásit se Přihlásit se přes Facebook

Zapomenuté heslo

Nemáte účet? Registrujte se

Vytvořit nový účet uLékaře.cz

Připojte se do komunity uLékaře.cz a získejte přístup k historii všech svých dotazů a odpovědí.
Již máte účet? Přihlaste se zde

Máte Facebook? Ušetřete si čas a jednoduše se přihlaste skrz něj.

Přihlásit se přes Facebook
Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Chcete se přihlásit? Přihlaste se zde
Nemáte účet? Registrujte se

„Já přece nemám problém“. Jak vyhrát nad závislostí?

Mgr. Michaela Štěpánová 6.2.2025

Závislost se může týkat nejen alkoholu, drog a cigaret. Čím dál častěji bývá spojená také s internetem (hraní her, pornografie, čas online). Výjimečné nejsou ani závislosti na sexu nebo práci. Jak tedy závislost poznat na sobě nebo na svých blízkých? A dá se s tím něco dělat?

Závislost může zasahovat do našeho života v různých podobách, netýká se jen alkoholu a cigaret.
Závislost může zasahovat do našeho života v různých podobách, netýká se jen alkoholu a cigaret.

Přečtěte si nejdůležitější body článku:

  • Závislost může omezovat náš pracovní i osobní život plíživě nebo relativně rychle. Závislí můžeme být na určité látce nebo činnosti.
  • Když mluvíme se závislým, je potřeba volit klidné prostředí a správná slova plná empatie. Nátlak je spíš kontraproduktivní.
  • Pokud se naše dítě potýká se závislostí, potřebuje naši aktivní pomoc po delší dobu.
  • Rychlý online test může ukázat, zda je na místě omezit vaši spotřebu alkoholu.

Je to závislost?

Po delší dobu se objevují klasicky některé nebo všechny z těchto znaků

  • cítíme silné nutkání užít látku/dělat určitou věc,
  • nemáme kontrolu nad užitím/aktivitou nedokážeme přestat, zvyšujeme množství užité látky...),
  • zapomínáme na povinnosti (zanedbáváme studium, práci, domluvené schůzky),
  • objevují se abstinenční příznaky (pokud do sebe látku nedostaneme, objevují se různé tělesné příznaky),
  • zvýšená tolerance látky (potřebujeme stále větší množství),
  • omezení svých zálib či běžného fungování na úkor látky,
  • nedokážeme přestat s užíváním, i když si uvědomujeme, že nám škodí.

Na sobě, svých dětech či známých si začínáme všímat změn – člověk se izoluje, mění se mu nálady, už nedělá to, co dělal dříve. Mění se i po vzhledové stránce. Dostává se třeba i do finančních potíží. Začíná mít problémy v rámci vztahů a plnění povinností, selhává ve svých rolích. Tématům alkoholu a spojených potížích se vyhýbá, problém si nepřipouští. Při potížích užívá alkohol jako zdroj řešení.

Tip uLékaře.cz: Jaký je váš vztah k alkoholu? Rychlý online test ukáže, jestli si máte dát pozor.

Závislost mladých

Drogou může být vše, co přináší nějakou libost, a u některých látek je to mnohem jednodušší do závislosti spadnout než u jiných. Nejen mezi mladými je oblíbený třeba kratom. Tato lehce dostupná látka má psychostimulační účinky a účinky podobné opiátům.

V malé dávce má kratom stimulující účinky, podobné účinkům kokainu nebo pervitinu. Uživatel zpravidla pociťuje zvýšený nárůst energie a euforie. Proto bývá kratom oblíbený zejména u studentů středních škol. Naopak vysoká dávka kratomu má sedativní, tedy zklidňující účinky.

Kratom je však vysoce návyková látka a záhy se objevuje nutkání ji užít znovu. Jakmile se dostavují abstinenční příznaky, setkáváme se s jasnou známkou závislosti.

Tip uLékaře.cz: Jak odlišit neškodnou zábavu a skutečnou závislost?? Doporučujeme článek Drogy, které baví nebo ničí životy.

Jak mluvit o závislosti s blízkým?

Všimli jste si, že s vašim kamarádem/kolegou/příbuzným je delší dobu něco jinak. A máte podezření, že jeho chování souvisí se závislostí. Mluvit o návykovém chování je vždycky složité jak v rodině, tak mezi přáteli.

Je normální, že si potíží všimne dřív někdo z okolí než člověk, kterého se závislost týká. Jak s ním tedy promluvit?

Pro konverzaci zvolte klidné prostředí a téma otevřete ve chvíli, kde jste oba neutrálně nastavení (nikoliv po hádce nebo stresu). Není vhodné poukazovat hned na to, že je závislý, má problém a volit přitom urážlivé výrazy (např. alkoholik, chlastat). Citlivě volte slova a vyhněte se negativně zabarveným výrazům (např. Jsem naštvaná…, Jsem vytočená...)

Upozorněte jen na určité změny v chování, čeho si všímáte, např. kolik toho nyní pije, jak se mění jeho běžné fungování. Nikoliv Zase ses ožral!, ale Vypil jsi toho opravdu hodně, trápí mě takto tě vidět. Zaměřte se na své emoce, tedy jaké pocity chování dotyčného ve vás vyvolává (např. Trápí mě…, Bolí mě vidět…).

Hlavně v klidu

Z komunikace by neměl být cítit žádný tlak. Čím citlivěji téma sdělíme, tím spíš dosáhnete úspěchu. Když téma komunikujeme s výčitkami, obviňováním nebo zvýšeným hlasem, dotyčný se stáhne, půjde do opozice nebo se zablokuje úplně. Jakákoliv další komunikace na téma závislosti už půjde hůř.

Proto už při otevření tématu dejte najevo blízkost, pochopení a respekt. Ptejte se na jeho potřeby a mluvte i o svých. Zkuste následně nastínit, co je možností řešení, o co člověka prosíte. Můžeme mít v ruce číslo na adiktologa či psycholog s prosbou, ať to alespoň vyzkouší. Případně nabídněte doprovod nebo možnost si s vámi promluvit, když bude potřebovat.

Každý člověk však rozhoduje sám za sobě, proto nenaléhejte a dejte mu prostor a možnost se rozhodnout. Udělali jste maximum, co jste v danou chvíli mohli.

Jak mluvit s dospívajícím o závislosti?

Pokud mluvíte s dětmi, přizpůsobte konverzaci jejich věku. Mluvte s nimi klidně a s láskou, aby mohli pocítit vaši důvěru a nebáli se vám cokoliv říct. Dejte jim dostatečný prostor na otázky. Vyslechněte jejich potřeby a zjistěte, jakou pomoc by od vás potřebovali.

Nevnucujte své názory a zkuste se vyvarovat zákazům a vyhrožování. Spíš zkuste dítěti ukázat nevýhody závislosti, které jeho samotné omezují tady a teď (např. místo neutrálního Škodíš svému tělu můžete Když hraješ hry do rána, nevyspíš se dostatečně a jsi unavený na fotbalový trénink). Případně jim nabídněte jiné aktivity, kterými mohou ty škodlivé nahradit. Počítejte s tím, že jedna debata nebude samospásná – nejspíš bude potřeba vaše pozornost a pomoc častěji než dříve.

Zajímejte se o dítě obecně, co dělá v každodenním životě a co si přeje. Je normální, že dítě občas něčemu podlehne – může jít o tlak okolí nebo experiment. Ale mělo by cítit, že se nemusí bát trestu a odmítnutí.

Tip uLékaře.cz: V online poradně se můžete ptát i na zdravotní stav jiné osoby. Položte dotaz a naši odborníci vám poradí.

Desatero, jak omezit alkohol v běžném životě

Když snížíme spotřebu alkoholu, zlepší se naše psychika, náš fyzický stav a celkově běžné fungování. Nižší konzumace alkoholu může přinést zlepšení spánku, trávení, efektivity a soustředění. Co když je náš zlozvyk silnější, než jsme předpokládali? Čím začít?

  1. Veďte si záznamy, kolik toho za týden vypijete.
  2. Vyzkoušejte nealkoholické drinky podobné chuti (tonik, vinea, čaje, džusy).
  3. Omezte pití alkoholu jen na určitý den. Pro řadu lidí to bude typicky pátek po pracovním týdnu.
  4. Nahraďte aktivity spojené s alkoholem něčím jiným. Místo večerního posezení domluvte se známými sport nebo kino. Vyhněte se aktivitám spojeným s pitím alkoholu, případně i společnosti lidí, kteří alkohol užívají.
  5. Naučte se relaxovat, zvlášť pokud pití vyhledáváte při psychických potížích. Lekce jógy, vedená meditace nebo procházka jsou mnohem zdravější způsob, jak si oddechnout.
  6. Svěřte se někomu, co prožíváte. Nebojte se popovídat s psychologem či psychoterapeutem, kteří vám pomohou včas „zatáhnout brzdu“.
  7. Dopřejte si hodinu jen pro sebe a zamyslete se, jak alkohol váš život ovlivňuje, jak byste chtěli žít a co změnit.
  8. Sepište si motivaci, proč alkohol nepít, a vystavte na viditelné místo.
  9. Zbavte se alkoholu, který máte doma. Vyhýbejte se hospodám a místům, které vás nutí ke konzumaci.
  10. Není ostuda si nechat pomoc. Oslovte svého lékaře nebo terapeuta, který vás podpoří na cestě bez alkoholu.

Tip uLékaře.cz: Rychlý online test vám ukáže, jaký vztah máte k alkoholu.

Kde hledat pomoc a podporu?

Máte pocit, že závislost vám začíná ovládat nebo ovládá život? Ztrácíte kontrolu? Chcete přestat, ale nejde to? Nemusí jít přímo o závislost, ale jakékoliv nadužívání dané látky. Od toho jsou tu odborníci, kteří vám ochotně a diskrétně pomohou. Začít můžete od online poradny uLékaře.cz, kde vám pomůžeme i najít specialistu a objednat vás.

Doporučujeme také rovnou oslovit svého praktického lékaře, adiktologa nebo psychologa. Docházet na terapii je pak vhodné jak osobně či online. Velmi nápomocné jsou specializované adiktologické online poradny (adiktolog.online, poradna.adiktologie.cz).

Závěr

Zvítězit nad závislostí je běh na dlouhou trať, nicméně je to možné, když má dotyčný vnitřní motivaci a podporu okolí. Někdy dojde k uklouznutí, ale vždycky má cenu jít dál. Proto je vhodná spolupráce s odborníkem, který vás touto tratí povede. Nejste na to sami.

Doporučujeme

#ADS_BOTTOM_SCRIPTS##MICRODATA#