Virus chřipky vyhledává chladné počasí
Přicházející zima s sebou kromě předzvěsti sněhu a toužebného očekávání vánočních radovánek, silvestrovských oslav a prolyžovaných dní přináší také riziko chřipkové epidemie. Proč vlastně chřipkový virus přichází v zimě, ale nebylo lékařům zcela jasné.
Proč právě v zimě...
Někteří z nich viděli výskyt chřipky ve shromažďování velkého množství lidí v uzavřených prostorách, čímž je šíření viru daleko snazší. Na vině by ale také mohl být oslabený imunitní systém člověka v kombinaci s nedostatkem vitaminů, které nás před chřipkou mohou chránit.
#IMG#Žádný z těchto předpokladů ale vědci neměli podložený výzkumem, který by opravdu dokázal, proč se chřipce v zimě tolik daří. Velkým přínosem je proto studie amerického virologa Petera Palesa z Mount Sinai School of Medicine v New Yorku. Ve studii publikované v časopisu PLoS Pathogen bylo zkoumáno, jak je chřipkový virus ovlivněn vlhkostí a teplotou vzduchu. V tomto experimentu byla morčata nakažená chřipkovým virem umístěna do klecí přímo vedle zdravých jedinců. Suchý vzduch s třicetiprocentní vlhkostí významně přispěl k nákaze zdravých morčat. Stejně příznivé podmínky viru poskytlo i chladné prostředí – teplota 5° C přenos viru také usnadnila. V prostředí s vyšší teplotou a vlhkostí vzduchu se virus uchyloval do defenzivy a ztrácel potenciál nakazit zdravá morčata. Bylo zjištěno, že při nízkých teplotách je chřipkový virus daleko odolnější. Není tedy žádným překvapením, že se virus v zimě snáze přenáší a ohrožuje nás epidemií.
Sliznice bez imunity...
V zimě je také sliznice našich dýchacích cest daleko méně odolná k nákaze. Její povrch je poškozen a virus se na něm snáze uchytí. Šíření chřipky v nemocnicích i v dalších budovách by mohla zabránit vyšší vlhkost vzduchu. Ta s sebou ale přináší rizika rozsevu jiných infekčních onemocnění. Vlhkost nabízí příznivé podmínky zejména plísním a některým bakteriím.
Zdroj: OSEL.cz
(hak)