Miminko nemusí vždy vzniknout přímo ve zkumavce
Pokud někteří rodiče prozradí, že jim s početím miminka pomohly metody asistované reprodukce, mnozí si řeknou: „Aha, miminko "ze zkumavky".“ Netuší však, jak daleko od pravdy mohou být.
Pokud někteří rodiče prozradí, že jim s početím miminka pomohly metody asistované reprodukce, mnozí si řeknou: "Aha, miminko »ze zkumavky«." Netuší však, jak daleko od pravdy mohou být. K oplození vajíčka totiž nemusí vždycky dojít až ve zkumavce. Například při intrauterinní inseminaci nejsou zkumavky vůbec potřeba.
Jedna z prvních "zastávek" při léčbě neplodnosti
Celý proces tzv. intrauterinní inseminace (IUI) začíná v momentě, kdy oba partneři přijdou do příslušného centra asistované reprodukce. Pak už dostávají události rychlý spád. Získané sperma partnera putuje do laboratoře, kde se pročistí a zkoncentruje, aby mohlo být během několika hodin použito. Následně se spermie pomocí tenkého katétru dopraví přímo do dělohy. Nyní už záleží jen na samotných spermiích a nezbývá než doufat, že cestou narazí na vajíčko, které se tou dobou „toulá“ někde ve vejcovodech, a dojde k oplození.
Plusy a minusy IUI
Nevýhodou této metody je to, že bohužel není vhodná pro každého. Její předností je naopak to, že skoro vůbec nebolí a hlavně není nutný žádný odběr vajíček ani anestezie. Její princip je v podstatě velmi jednoduchý a provedení, v porovnání s jinými metodami, také není složité. Vše, co je potřeba, je právě probíhající ovulace a čerstvé sperma partnera. Pokud se tedy nevyužívá sperma od dárce, které je zmražené a uskladněné po dobu šesti měsíců.
IUI je možné využít, pokud se u ženy nenajdou nějaké zjevné příčiny neplodnosti, je přítomna normální ovulace, jsou průchodné vejcovody a je normální tvar děložní dutiny. Spermie partnera by zase měly být alespoň přiměřeného množství, tvaru a pohyblivosti. Prostě aby zvládly doplavat až k vajíčku a oplodnit ho, protože jediné, s čím jim IUI pomůže, je to, že jim k vajíčku usnadní cestu.
(jas)
Zdroj:
www.crmzlin.cz