Miniaturní ničitel nádorů na obzoru
Zacílit, vyslat, zaktivovat, zneškodnit. Tak nějak by mohla v budoucnu vypadat léčba rakoviny. V hlavní roli při zneškodňování nádorů budou vystupovat téměř neviditelné nanočástice.
Zacílit, vyslat, zaktivovat, zneškodnit. Tak nějak by mohla v budoucnu vypadat léčba rakoviny. V hlavní roli při zneškodňování nádorů budou vystupovat téměř neviditelné nanočástice.
Vědci pracující v oboru nanotechnologií vesměs nešetří optimismem – stojíme na prahu nové éry léčby rakoviny, tvrdí dokonce někteří. „Nano“ je dnes synonymem těch nejpokročilejších technologií. Díky nim zdokonalujeme, zmenšujeme a vyrábíme nové materiály s dosud nevídanými možnostmi. A poznáváme také nanoléky putující přímo do středu rakoviny.
Co ještě neumíme…
Zhoubný nádor, který roste v lidském těle, je obklopen zdravými tkáněmi. Při léčbě rakoviny je vždy velkým problémem, jak tyto zdravé tkáně uchránit před negativními účinky procesu, který má za úkol zničit rakovinové buňky. Léky nebo radioaktivní záření, které se v léčbě rakoviny používají, totiž neumí rozlišovat mezi zhoubným nádorem a zdravými buňkami (určitou výjimku v tomto směru představuje tzv. biologická léčba) a kromě nádoru tak poškozují i ostatní tkáně lidského těla.
… to už možná brzy půjde
Problémy s neselektivním účinkem protinádorových léků by mohly vyřešit právě nepatrné nanočástice, někdy nazývané „nanoroboti“. Tyto nanočástice by totiž mělo být možné zacílit tak, aby i s nákladem účinného léku doputovaly přímo do nitra nádoru a okolní zdravou tkáň přitom ušetřily. Pokud by se to podařilo dostatečně přesně, bylo by možné zvýšit dávky léku tak, že by to pro nádorové buňky znamenalo téměř jistou smrt. Na druhou stranu zbytek těla by zůstal nepoškozen, a tak i vedlejší účinky, které jsou často v léčbě rakoviny omezujícím faktorem, by v tomto případě byly minimální.
(vek)
Zdroj: www.physorg.com