Mírní slunce vaši depresi? Užívejte si to, ale léky nevysazujte!
Situací, které mohou svádět člověka ke skoncování s antidepresivy, může být mnoho. Pokud na vaši psychiku pozitivně působí teplé letní dny, je to fajn, léčbu ale nepřerušujte. Tento impulzivní čin by vám mohl velice zkomplikovat život.
Chvilkové zlepšení deprese rozhodně není dostatečným podnětem k vysazení léků. Pokud jste však přesvědčeni, že na to zralí jste, navštivte svého lékaře a zeptejte se na jeho názor. V případě, že vám dá za pravdu, sestavíte spolu dlouhodobý plán postupného vysazování antidepresiv. Tím se vyhnete nepříjemným nežádoucím účinkům, které reálně hrozí při náhlém vynechání léků. Vaše tělo musí přivyknout funkci za jiných podmínek, protože antidepresiva poměrně výrazně mění některé chemické pochody. Jiná situace je, když se rozhodnete vysadit léky z důvodu nedostatečného účinku nebo nepříjemných dopadů. Ale ani v takové situaci nic nepodnikejte na vlastní pěst. Některé nežádoucí účinky se časem zmírní, účinek léků totiž může nabíhat i měsíce. O všem se napřed poraďte s lékařem.
Bez léků čeká tělo šok
Pokud přestanete brát doporučený preparát na deprese, může se:
- náhle a silně zhoršit váš psychický stav či se dostaví úzkost;
- objevit silná nevolnost, která se dá přirovnat k těžké chřipce, nebo také trávicí problémy;
- znenadání dostavit nutkání k sebevražedným myšlenkám, které nebudete schopni ovládat;
- zhoršit průběh jiných zdravotních problémů, kterými dlouhodobě trpíte a které byly při užívání antidepresiv stabilizované – například bolesti hlavy, chronická bolest nebo nespavost;
- stát, že se objeví i další nežádoucí účinky, proto je s hladinami antidepresiv vždy nutné manipulovat velice opatrně.
Špatně po všech stránkách
- vyčerpání,
- noční můry,
- rychlé změny nálad,
- zhoršení koordinace,
- svalové křeče,
- závrať,
- problémy s rovnováhou,
- pocit na zvracení či zvracení,
- nevolnost,
- bolesti hlavy a jiné příznaky.