Homeopatika, bez kterých se na dovolené neobejdete
Že vás titulek trochu vyděsil? Možná že vaše letní prázdniny budou bez chybičky – což je samozřejmě ideální stav. Na druhou stranu štěstí přeje připraveným. To platí i o vybavení lékárničky na cesty. Raději proto zkontrolujte, co podstatného vám v ní chybí. A přibalte i šetrná homeopatika.
Že vás titulek trochu vyděsil? Možná, že vaše letní prázdniny budou bez chybičky – což je samozřejmě ideální stav. Na druhou stranu štěstí přeje připraveným. To platí i o vybavení lékárničky na cesty. Raději proto zkontrolujte, co podstatného vám v ní chybí. A přibalte i šetrná homeopatika.
Doba dovolených už začala a léto a prázdniny si chce mnoho lidí užít nejlépe u moře ve větší či menší exotice. Aby takovou vysněnou dovolenou nezkazila nějaká lapálie, je dobré mít s sebou dobře vybavenou homeopatickou (a nejen tuhle) lékárničku. Můžeme tím předejít možnosti lékařského ošetření v nějaké podezřelé destinaci či za nemalou sumu.
Cestovatelská horečka
Mnohý cestovatel, zvláště rodiče s malými dětmi, často řeší již základní problém, jak se na tu dovolenou vlastně dostat bez problémů anebo zvládnout cestovní horečku a nevolnost během cesty. Již očekávání delší cesty, známé jako cestovní horečka, může mnohé potrápit. Pro děti (a vlastně nejen pro ně…) je určen lék Coffea cruda 15CH, podávaný 2–3 dny před cestou na noc 5 granulí. Je to lék na nespavost z radostného očekávání, kdy jsme doslova natěšeni na něco nového, neobvyklého, úžasného a kvůli tomu se nám nedaří usnout.
Na nervozitu z cesty, například první do nějaké neznámé destinace, anebo pro ty, co se bojí třeba letadla, budou užitečné léky jako Gelsemium sempervirens 15CH či Argentum nitricum 15CH, podávané 1–2× denně před cestou. Gelsemium je lék na stavy paralyzující trémy s vnitřním třesem, obavami, bolestmi hlavy v zátylku a potřebou nutkavého a častého močení, což může doprovázet i pocit únavy a tělesného i duševního vyčerpání, kdy se dotyčný cítí jako omráčený. Lék Argentum nitricum 15CH je opět lék trémy a nervózního očekávání, který ale charakterizuje neklid s neustálým pobíháním sem a tam, průjmem a zvracením a chutí na sladkosti.
Nevolnost při jízdě autem
V těchto situacích může být užitečný některý z následujících léků:
- Cocculus indicus 9CH je lékem na nevolnost spojenou se závratí, která se zhorší pozorováním okolí a pachy, zlepší se teplem. Postižený je celkově ospalý a malátný a na případnou otázku mu chvíli trvá, než vlastně odpoví.
- Tabacum 9CH je stav, který se přirovnává k první vykouřené cigaretě, jenž charakterizuje bledost, nevolnost, slinění a bušení srdce. Tyto potíže se zlepší zavřením očí a pobytem na čerstvém vzduchu.
- Ipecacuanha 9CH je lékem pro ty, kteří při jízdě autem trpí neutuchajícím zvracením, po němž se jim vůbec neuleví a špatně je jim pořád, k tomu hodně sliní, ale nemají pocit žízně. I přes vydatné zvracení mají čistý jazyk bez povlaku.
- Homeopatika pro děti – pokud se vašim ratolestem dělá špatně již jen z pachu auta a benzinky, potřebují lék Petroleum 9CH.
Dávkování: Příslušné léky podáme nejlépe již večer a ráno před cestou a pak podle intenzity potíží i opakovaně během cesty po 5 granulích.
Potíže při letu letadlem
Zde je excelentním lékem Borax 9CH, který pomáhá na nevolnost vyvolanou pasivním pohybem shora dolů, jako je např. vzlet či přistání anebo propadání letadla, první dávku 5 granulí podáme před nástupem do letadla a další podle intenzity potíží.
Pro cesty do dalekých a exotických destinací je užitečným lékem opět Cocculus indicus 15CH, který pomůže zmírnit tzv. jet-lag, tedy únavu a nespavost danou velkým časovým posunem. Nejvhodnější je podávat tento lék alespoň 2–3 dny po příletu 2–3× denně po 5 granulích.
Zažívací potíže – nekvalitní jídlo, voda, …
Zejména při cestách za exotikou můžou nejednoho cestovatele potkat nepříjemnosti s úpornými průjmy. Povětšinou za nimi stojí problematická hygienická úroveň dané destinace, ale mohou se vyskytnout prakticky kdekoliv. Obraz gastroenteritidy infekčního původu nejčastěji odpovídá obrazu léku Arsenicum album 9CH, kdy je vyvolávajícím faktorem zkažené jídlo či špatná voda, postiženého sužuje vyčerpávající průjem a zvracení, které pálí jako žhavý uhlík, a stolice i zvratky mají odporný, až mrtvolný zápach. Postižený celkově pociťuje velkou slabost, má silnou žízeň na malé doušky studené vody a celkově mu dělá dobře teplo ve všech formách. Tento lék lze použít i preventivně již při cestě do nějaké problematické destinace a tam jej užívat 1–2× denně 5 granulí. V případě léčebného použití jej podáváme nejlépe 5 granulí po každé stolici. Dobrý doplňkem tohoto léku je lék China rubra 9CH jako lék rekonvalescence při dehydrataci z průjmů.
Poštípání hmyzem a jinými zvířaty
S nepříjemným hmyzem se můžeme setkat i na dovolené v zahraničí. Nejčastější problémy přináší komáři a jejich štípance. Lék Ledum palustre 9-15CH můžeme použít jednak na zmírnění poštípání komáry, mouchami, blechami etc., ale je možno jej použít i jako homeopatický repelent vůči komárům. Krom komárů může být tento lék užitečný i při bolestech po kontaktu s mořským ježkem, kdy je okolí vpichu bledé a jakoby necitlivé. Lék Lachesis mutus 9-15CH je velmi užitečný po požahání medúzou, kdy jsou na kůži jasně patrné modročervené skvrny a postižený si bude stěžovat na silné bolesti, které pociťuje jako výboje elektrického proudu.
Výše uvedené potíže a léky jsou jen částí potíží, se kterými se na cestách můžeme setkat. Rozhodně je třeba být připraven na nejrůznější úrazy, horečky, počínající infekce a zažívací problémy, jako jsou zvracení a průjmy.
MUDr. Jaroslav Čupera
Lékař se věnuje intenzivní medícíně a homeopatii.
Je členem Rady Homeopatické lékařské asociace, o.s.,
Aktuálně působí v AGNI centru v Rosicích u Brna
odborník uLékaře.cz