Homeopatika vhodná pro zimní pobyt na horách
Na zimní období a s ním spojené radovánky, nejen na horách, se těší mnoho z nás. Nicméně sport či vysněnou dovolenou může zkazit řada menších či větších zdravotních problémů či úrazů. Proto je dobré mít po ruce náležitou homeopatickou pomoc.
Namožené svaly a homeopatika
Především sváteční sportovci si po nějakém větším fyzickém výkonu, ať už na lyžích, běžkách, či bruslích, mohou stěžovat na to, že je bolí „celý člověk“. Proto si další dny například právě na dovolené na horách příliš neužijí. Kvůli bolestem někdy ani nemůžou v klidu ležet v posteli. Podobně může dopadnout i jinak aktivní sportovec, který to prostě jen přehnal s tréninkem či svými výkony. Vhodným přípravkem pro tyto situace je Arnica montana 9 C. Pomáhá na bolesti, které připomínají zbití či zhmoždění. Nejvhodnější je, když se arnica užívá ráno před dnem věnovaným sportu v dávce 5 granulí a večer po výkonu je možné ji užít ještě několikrát.
Hlavně pro sportovce, kteří se nějaké aktivitě věnují opravdu hodně a intenzivně, je vhodným doplňkem k arnice ještě homeopatikum Natrum phosphoricum 9 C, které pomůže s odbouráváním kyseliny mléčné ve svalech a zlepšuje regeneraci.
Rychlá pomoc při poranění a úrazech
Na horách zpravidla není nouze o nejrůznější pády a nárazy na lyžích, obzvlášť u začátečníků. Potkat ale mohou i zkušeného lyžaře. Základním lékem, který je dobré mít vždy přímo u sebe, je opět již zmíněná Arnica montana 9 C. Je třeba ji podat co nejdříve a dávky opakovat zprvu i po 30 minutách až do chvíle, kdy ustoupí bolesti a dojde ke zlepšení stavu. Arnica poslouží ke snížení bolesti, zabrání tvorbě hematomu a otoku. Po zvládnutí akutního stavu podáváme tento lék 3× denně po 5 granulích.
Velmi nepříjemným úrazem, který se může přihodit spíše na bruslích a na ledě, případně při podklouznutí a pádu, je naražená kostrč. Poranění je samo o sobě velmi bolestivé a v některých případech bolesti přetrvávají velmi dlouho a poraněnému značně ztrpčují život. V těchto případech je nutné k arnice přidat lék Hypericum perforatum 15 C, 3–4× denně 5 granulí.
Na naražené kosti, typicky v oblasti holeně, ale toto poranění může postihnout každou kost, která je kryta jen menší vrstvou tkáně a svalů, je třeba k arnice přidat Symphytum 9 C. Naražení charakterizují bodavé a vystřelující bolesti, které se zhorší sebemenším dotykem. Přípravek Symphytum je také namístě při zásahu oka sněhovou koulí. V tomto případě na oku není vidět žádné poranění, ale postižený si stěžuje na intenzivní bolesti. Dávkování je opět 3× denně 5 granulí.
V případě poranění kloubů, jako jsou pohmoždění nebo distorze čili zvrtnutí, je vhodné přípravek Arnica montana doplnit homeopatikem Ruta graveolens 9 C, které napomůže hojení kloubních vazů a periostu (okostice). Dávkování je opět 3× denně 5 granulí. V případech distorzí kloubů je samozřejmě vhodné použít i bandáž a vážnější stav konzultovat s lékařem.
I v případě zlomenin může homeopatie napomoci rychlejšímu uzdravení, samozřejmě po náležitém chirurgickém ošetření. Osvědčená je kombinace léků Arnica montana 9 C, Symphytum officinale 9 C a Calcarea phosphorica 5 C, které snižují bolest, urychlují tvorbu svalku (tkáň vznikající při hojení zlomenin) a hojení celkově. Od každého z nich podáváme 3× denně 5 granulí.
Jak na prochladnutí
Nejdůležitějším lékem na prudké prochladnutí, ať už je to následek profouknutí studeným větrem, nebo promoknutí, či promočení oblečení, je Aconitum napellus 15 C. Je to přípravek především na náhle nastupující vysokou horečku, která se dostaví po prochladnutí. Horečku mohou doprovázet i další příznaky, jako jsou kašel, rýma a malátnost. Homeopatikum by se mělo nasadit co nejdříve spolu s teplým čajem a během následujících hodin zopakovat několik dávek. V mnoha případech tak zabráníme tomu, abychom silné prochlazení odstonali a nemohli si hor užívat i nadále.
Pokud se po pobytu v chladu objeví rýma, v prvních fázích je namístě nasadit co nejdříve homeopatikum Allium cepa 9 C v hodinových intervalech, při zlepšení lze časové odstupy užívání přípravku prodlužovat.
Omrzliny jsou další nepříjemností, která nás může v zimě potkat. Homeopaticky se dají velmi dobře ošetřit především omrzliny I. stupně, kdy je postižení povrchní, ale bolestivé a zejména v teplém prostředí se dostavují pocity pálení a píchání. Hlavním přípravkem je zde Agaricus muscarius 15 C, jenž působí na charakteristické pocity bodavé a pálivé bolesti, které připomínají píchání tisíci ledových jehliček a může je doprovázet i pocit svědění. V případě, že jsou omrzliny modravě zbarvené a kůže celkově má mramorovaný vzhled, čili z postižené oblasti je narušen odtok žilní krve, pak je indikován přípravek Pulsatilla 9 C.