Kromě počasí, které vybízí k častějším venkovním aktivitám, souvisí četnější úrazovost v jarních měsících také s nedostatečnou kondicí svalů a kloubů po zimním období, kdy mnoho z nás neprovozuje soustavnou fyzickou aktivitu. Před plánovanou jarní aktivitou venku se tedy vyplatí průběžně pracovat na své kondici i během zimních měsíců a zátěž přidávat postupně. Preventivní opatření volte na základě zvolené aktivity.
Sport i práce na zahradě: Kde všude na nás může číhat úraz?
Cyklistika
S počínajícím jarem řada lidí po zimě vytahuje z garáží, sklepů a kůlen svá kola. Úrazy spojené s jízdou na nich mohou být zanedbatelné, ale i velmi závažné. K menším úrazům patří obvykle odřeniny a pohmožděniny, k závažnějším pak zlomeniny a úrazy hlavy. Každoročně je na našich silnicích usmrceno několik desítek cyklistů. Udává se, že až za třemi čtvrtinami smrtelných úrazů cyklistů stojí poranění hlavy. V naprosté většině jde ovšem o nehody, při nichž poraněný cyklista neměl přilbu. Přilba dokáže zabránit poranění mozku až v 90 % případů. Prevence úrazů na kole spočívá také ve výběru vhodného oblečení. Reflexní materiál je při osvětlení reflektorem vozidla vidět až na 200 m, což je třikrát větší vzdálenost, než na jakou je vidět bílé oblečení, a dokonce desetkrát větší oproti oblečení modrému.
Chůze a běh
Ačkoliv se mnoho z nás věnuje chůzi a běhu na běžících pásech ve fitness studiích i přes zimu, je třeba se na přechod do venkovního prostředí postupně adaptovat, neboť tělo se musí přizpůsobit chůzi a běhu v terénu v rozličných povětrnostních podmínkách. Pohyb venku je samozřejmě z pohledu rizika úrazu mnohem nebezpečnější. Někteří navíc provozují tyto aktivity současně s poslechem hudby ve sluchátkách. Podle expertů na sportovní psychologii hudba snižuje subjektivní vnímání únavy. Současně však také rozptyluje naši pozornost a brání nám slyšet bezprostřední vjemy z okolí, což může v řadě případů vést k nechtěnému úrazu.
Jízda na inlinech
Mezi další z oblíbených rekreačních aktivit jarních měsíců patří jízda na inlinech. Obdobně jako při jízdě na kole i v tomto případě by k základní výbavě měla patřit kvalitní přilba a další ochranné prvky, jako jsou návleky na kolenní a loketní klouby a rukavice. Ty mohou řadu nepříjemných následků pádů výrazně omezit. Prevencí úrazů může být i nácvik správné pádové techniky, který lze absolvovat na speciálních kurzech.
Práce na zahradě
Příčinu jarních úrazů není možné hledat jen ve sportu. Jaro je spojeno také s prací na zahrádce. I ta však může vzhledem k zátěži opakovanými pohyby, např. při okopávání či hrabání, představovat riziko úrazů a poškození zdraví. Mezi časté úrazy je třeba počítat i pády ze žebříku nebo šlápnutí na hrábě.
Zásady prevence úrazů při jarních sportovních aktivitách
Dosud jsem se věnovali specifikům prevence úrazů u vybraných sportovních aktivit. Ty se ovšem vyplatí doplnit některými obecnými zásadami:
- Nepřeceňovat svoje schopnosti.
- Před zahájením sportovní aktivity se vždy přiměřeně rozcvičit.
- Používat kvalitní vybavení a udržovat ho v dobrém stavu.
- Používat ochranné prvky.
- Zvolit vhodný terén a přizpůsobovat se terénu (omezit rychlost apod.).
- Neprovozovat sportovní aktivitu v době nemoci, oslabení organismu apod.
- Během sportování vždy udržovat dostatečnou pozornost.
- Při provozování aktivit v blízkosti silničního provozu používat reflexní oblečení a prvky.
- Dodržovat zásady správné životosprávy a dostatečný pitný režim.
Pohmožděniny – jak urychlit hojení následků mnoha jarních úrazů
Naprostá většina lehčích i závažnějších jarních úrazů ústí v pohmožděniny. Projevují se lehce vyvýšeným začervenáním, které je způsobeno rozšířením kožních cév a otokem. Jejich hojení trvá obvykle dva až tři týdny. Jak ho můžeme co nejvíce zkrátit?
Chlazení
Postižené místo je vhodné co nejdříve po úrazu začít chladit. Chlazení omezí otok a současně mírní související bolest. Použít k tomu lze buď speciální chladicí gelové sáčky, ale např. i dostupnější mokrý kapesník. Vždy bychom však měli poškozenou tkáň chladit přes kus látky, nikdy přímo na kůži. Existují i speciální chladicí spreje.
Správná poloha končetiny
Je-li poškozené místo na horní či dolní končetině, doporučuje se ji uložit do zvýšené polohy (podložení nohou vleže apod.). Smyslem je opět omezení otoku při snížení prokrvení.
Místní aplikace mastí
Vhodnou součástí domácí lékárničky jsou masti na bázi heparinu, např. Heparoid, který působí protisrážlivě a zároveň má schopnost tlumit zánět a otok. Tyto vlastnosti podporují regeneraci poškozených tkání.
(tich)
Zdroje a použitá literatura:
https://www.boystownhospital.org/knowledge-center/spring-sports-injury-awareness
https://atlantaspineinstitute.com/common-spring-injuries-causes-prevention/
https://www.nzip.cz/clanek/974-cyklisticke-urazy
https://www.internimedicina.cz/pdfs/int/2007/04/13.pdf
https://www.behani.cz/bezecke-zajimavosti/behani-se-sluchatky/
https://www.nzip.cz/clanek/975-urazy-souvisejici-s-uzivanim-skateboardu-inline-brusli-apod
https://is.muni.cz/th/259773/fsps_m/Obsah_diplomove_prace_plus_prace.pdf