Fyzická i psychická výkonnost mohou během kalendářního roku kolísat. Jsou to v podstatě normální biorytmy, které ale již dávno neposloucháme a snažíme se být aktivní bez ustání. To, že takto vlastně pracujeme proti vlastnímu tělu, ale může vést k nejrůznějším chronickým nemocem.
Vyčerpaná obrana
Příčiny jarní únavy jsou nejspíše komplexní povahy. Po zimě se výrazně prodlužují dny a více světla nás vede k delší aktivitě. To je ale spojeno s vyšší energetickou potřebou. Navíc další energie je nutná na regeneraci a „opravy“ imunitního systému po překonaných zimních nemocech. Imunita je totiž v chladném období pořádně zatížená. Hlavně větší koncentrací mikrobů a virů, stresem při častých změnách teplot prostředí a také vyšším vystavením volným kyslíkovým radikálům při pobytu v uzavřených místnostech.
Na půl plynu
Na počátku jara jsou metabolismus a hormonální systém navíc stále ještě nastaveny na „zimní“ provoz. V zimě klesá v důsledku snížené tělesné aktivity hladina serotoninu (který účinkuje proti stresu) a je sníženo i množství dopaminu (hormon podporující aktivitu). Ve spojení se zvýšenou hladinou kortizolu, tedy stresového hormonu, to vede k letargii, poklesu motivace, vitality a k celkové skleslosti. Únavové stavy jsou dány i sníženým obsahem vitaminů v těle. Týká se to především vitaminů D a C – ty totiž nejvíce závisí na intenzitě slunečního světla a obsahuje je hlavně čerstvé ovoce a zelenina.
Nechte mě být!
Příznaky jarní únavy mohou být někdy velmi obtěžující. K těm nejčastějším patří:
- všeobecný úbytek energie,
- poruchy soustředění a pozornosti,
- nespavost, bolesti hlavy,
- otupělé smysly,
- pokles chuti k jídlu,
- snížená imunita, a tím pádem opět sklon k infekčním nemocem,
- problémy s rozhodováním a kritickým myšlením,
- deprese.
Zařiďte si pohodu
Jak zvládnout jarní únavu? Obecně se dá říct, že je vhodné snížit celkovou úroveň stresu, podpořit stav vnitřní energie a zkusit můžete i homeopatika. K eliminaci stresu je potřeba energií spíše šetřit – udržovat vhodnou teplotu prostředí, ve kterém pobýváme či pracujeme, zavést si denní rutinu a snažit se vyhýbat duševnímu a fyzickému přetížení. Dále je vhodné dostatečně odpočívat a věnovat se spíše zábavným činnostem než náročným a nudným úkolům.
Co „nakopne“ životní energii
- Pijte vodu. Pomáhá hydratovat, čímž je umožněna i detoxikace a vyplavení jedů, které se v těle přes zimu nahromadily. Kromě čisté vody je možné použít detoxikační byliny, jako je mařinka vonná či březová šťáva.
- Jezte častěji, ale méně. Zařaďte do jídelníčku i dostatek čerstvého ovoce a zeleniny. Tradičně se na jaře mají jíst zelené výhonky, například řeřicha či pampelišky.
- Provádějte dechová cvičení. Stačí jen krátce, ale je dobré takto cvičit alespoň 3× denně.
- Hýbejte se. Mezi vhodné tělesné aktivity, nejlépe ty s mírnou aerobní zátěží, patří chůze, kolo či aerobik.
- Otužujte se. K rozproudění krve použijte studenou sprchu či saunování. Pobývejte denně alespoň 15 minut venku na slunci.
- Odpočívejte. Vhodná je meditace k navození relaxace a vnitřního klidu. Při duševní únavě pomáhá i aromaterapie – doporučují se esence majoránky, mandarinky či citronu.
Homeopatie vás vrátí do hry
China rubra 9CH – je to lék na stavy, kdy ráno má člověk energie dostatek, ale odpoledne je unavený a sotva se vleče. Kromě toho si může stěžovat i na závratě a nevolnost. Obzvláště prospěšný je tento přípravek v období rekonvalescence po infekcích spojených s intenzivním pocením či průjmy.
Kalium phosphoricum 9CH – preparát je vhodný pro osoby, které se již budí s únavou. Příčinou bývá mimo jiné i přepracování a nedostatek spánku. Vyčerpanost prakticky znemožňuje jakoukoliv duševní činnost či četbu. Stav bývá doprovázen bolestí hlavy s podrážděností a přecitlivělostí na hluk a další vlivy vnějšího prostředí.
Phosphoricum acidum 9CH – přípravek pomáhá lidem „absolutně“ unaveným, netečným, kteří jsou zpomalení a celý den se jen vlečou. Pokles celkové energie doprovází ztráta apetitu, špatné soustředění a deprese. Tito jedinci mívají velkou chuť na perlivé nápoje a ovocné šťávy.
Calcarea phosphorica 9CH – lék se hodí pro osoby, které se velmi rychle unaví (zejména duševní prací) a pak je trápí bolesti hlavy. Mají problém i se soustředěním a pozorností – především děti ve škole ji udrží jen krátce a následně začnou vyrušovat. Vše může doprovázet též nechutenství.
Arsenicum album 9CH – zabírá u jedinců, které vyčerpává i velmi malá námaha. Kromě následků infekčních nemocí se může jednat o důsledek přepracování. Lidé, pro které je tento lék vhodný, jsou slabí, úzkostní a neklidní, s velkým smyslem pro povinnost.
Gelsemium sempervirens 9CH – preparát lze podávat lidem trpícím únavou tělesnou i duševní, kterou provází slabost a třes. Svaly bolí a jakoby neposlouchají. Problémy provází závrať a bolest hlavy v zátylku.
Natrum sulfuricum 9CH – tento lék pomáhá osobám s depresemi a těžkou melancholií. Mívají sklony k opakovaným onemocněním horních cest dýchacích s dlouhodobým zahleněním. Jsou velmi citlivé na vlhko a chlad. Je to výborný přípravek na období jara, protože pomáhá detoxikovat tělo zlepšením funkce jater a žlučových cest.
Nux vomica 9CH – preparát je vhodný pro jarní detoxikaci, zejména u lidí s tendencí k hojné konzumaci cigaret, kávy či alkoholu.
Vybraný lék, který nejlépe odpovídá charakteru potíží, je vhodné užívat 2× denně v dávce 5 granulí a po zlepšení postupně vysadit.